| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kasy fiskalne: opublikowano rozporządzenie

Kasy fiskalne: opublikowano rozporządzenie

Nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących ukazało się w Dzienniku Ustaw nr 273, poz. 2706. Wchodzi o­no w życie 1 stycznia 2005 r.

W opublikowanym właśnie rozporządzeniu ministra finansów w sprawie kas rejestrujących określono m.in. zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na 2005 r.Ze zwolnienia podmiotowego korzystają co do zasady ci podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40 tys. zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów umożliwiających korzystanie ze zwolnienia wynosi 20 tys. zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Przepisy rozporządzenia określają również szczegółowo moment utraty prawa do korzystania ze zwolnienia w związku z przekroczeniem tych obrotów.

W większości utrzymane zostały na 2005 r. zwolnienia od ewidencjonowania dla niektórych podatników rozliczających podatek dochodowy w formie karty podatkowej (na analogicznych warunkach jak w 2004 r., czyli niezatrudniania pracowników poza małżonkiem).

W stosunku do 2004 r. ze zwolnienia tego typu nie mogą korzystać: lakiernicy, introligatorzy, tapicerzy, pozłotnicy. Oznacza to, że w 2005 r. mogą oni korzystać ze zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas na ogólnych zasadach, tj. uwzględniając kryterium obrotów.

Nowe rozporządzenie zawiera również zwolnienia przedmiotowe, odnoszące się do czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W stosunku do stanu w 2004 r. w załączniku do rozporządzenia nie zostały wymienione m.in: wykonywanie zdjęć i obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne, usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi parkingowe, utrzymanie ulic i placów. Dla podatników świadczących wymienione usługi obowiązuje kryterium obrotów do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas. Nowe  rozporządzenie określa terminy obowiązywania  zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas.

Rozporządzenie przewiduje zwolnienie:
• do 30 kwietnia dla czynności objętych zwolnieniem do końca 2004 r.,
• do 30 września dla czynności w zakresie wyświetlania filmów i taśm wideo,
• do 31 grudnia dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
Powyższe terminy, a także wielkość obrotów jako kryterium zwolnienia nie dotyczą:
• podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego,
• przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w komunikacji samochodowej, z wyjątkiem określonych w poz. 6 i 7 załącznika (przewozy rozkładowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę),
• przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Wszystkie wymienione czynności od początku 2005 r. podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas, a w przypadku podatników sprzedających gaz cała ich sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK