| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kasy fiskalne: opublikowano rozporządzenie

Kasy fiskalne: opublikowano rozporządzenie

Nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących ukazało się w Dzienniku Ustaw nr 273, poz. 2706. Wchodzi o­no w życie 1 stycznia 2005 r.

W opublikowanym właśnie rozporządzeniu ministra finansów w sprawie kas rejestrujących określono m.in. zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na 2005 r.Ze zwolnienia podmiotowego korzystają co do zasady ci podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40 tys. zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów umożliwiających korzystanie ze zwolnienia wynosi 20 tys. zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Przepisy rozporządzenia określają również szczegółowo moment utraty prawa do korzystania ze zwolnienia w związku z przekroczeniem tych obrotów.

W większości utrzymane zostały na 2005 r. zwolnienia od ewidencjonowania dla niektórych podatników rozliczających podatek dochodowy w formie karty podatkowej (na analogicznych warunkach jak w 2004 r., czyli niezatrudniania pracowników poza małżonkiem).

W stosunku do 2004 r. ze zwolnienia tego typu nie mogą korzystać: lakiernicy, introligatorzy, tapicerzy, pozłotnicy. Oznacza to, że w 2005 r. mogą oni korzystać ze zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas na ogólnych zasadach, tj. uwzględniając kryterium obrotów.

Nowe rozporządzenie zawiera również zwolnienia przedmiotowe, odnoszące się do czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W stosunku do stanu w 2004 r. w załączniku do rozporządzenia nie zostały wymienione m.in: wykonywanie zdjęć i obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne, usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi parkingowe, utrzymanie ulic i placów. Dla podatników świadczących wymienione usługi obowiązuje kryterium obrotów do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas. Nowe  rozporządzenie określa terminy obowiązywania  zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas.

Rozporządzenie przewiduje zwolnienie:
• do 30 kwietnia dla czynności objętych zwolnieniem do końca 2004 r.,
• do 30 września dla czynności w zakresie wyświetlania filmów i taśm wideo,
• do 31 grudnia dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
Powyższe terminy, a także wielkość obrotów jako kryterium zwolnienia nie dotyczą:
• podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego,
• przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w komunikacji samochodowej, z wyjątkiem określonych w poz. 6 i 7 załącznika (przewozy rozkładowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę),
• przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Wszystkie wymienione czynności od początku 2005 r. podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas, a w przypadku podatników sprzedających gaz cała ich sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK