REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport UKIE. Pierwsze miesiące członkostwa Polski w UE

REKLAMA

Ponad 1,3 mld euro nadwyżki w dopłatach bezpośrednich z UE nad składką członkowską, wzrost eksportu na teren Wspólnoty, wzrost inwestycji polskich przedsiębiorstw oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych
To według Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej pozytywne efekty pierwszych ośmiu miesięcy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Negatywnie zaskoczył wzrost cen w okresie poakcesyjnym oraz niekorzystna dla eksporterów relacja złotego do euro.

Jak dotąd Polska pozostaje jednym z najważniejszych beneficjentów unijnych programów pomocowych. Spośród odbiorców unijnych programów wyprzedzają nas tylko Hiszpania, Grecja i Portugalia. Nie sprawdzają się obawy związane z tym, że Polska mogłaby stać się unijnym płatnikiem brutto. Co prawda, w trakcie mijającego roku nasz kraj musiał wpłacić składkę członkowską wynoszącą 1,257 mld euro, w zamian jednak z unijnej kasy trafiło do nas z powrotem 2,562 mld euro. Tegoroczna nadwyżka, wynosząca ponad 1,3 mld euro, w roku 2005 powinna zostać podwyższona do poziomu 3,3 mld euro, dzięki zwrotom ze Wspólnoty środków przeznaczonych przez rząd na dopłaty dla rolników. Wtedy Polska stanie się drugim po Hiszpanii, największym odbiorcą unijnych funduszy.

– Co jest najważniejsze w naszym członkostwie, jest mało widoczne i mało policzalne – przekonywał wczoraj minister spraw europejskich Jarosław Pietras. W jego opinii najważniejsza jest poprawa reputacji naszego kraju w instytucjach europejskich; Polska stała się jednym z najbardziej wiarygodnych partnerów negocjacyjnych w trakcie ustalania ram finansowych na lata 2007–2013.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W Polsce w ostatnich miesiącach nastąpił wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych, których wielkość w I półroczu 2004 roku szacowano na poziomie 3 mld USD. Polskie przedsiębiorstwa również zwiększyły nakłady inwestycyjne w okresie poakcesyjnym. Ich poziom po pierwszych trzech kwartałach 2004 roku wzrósł o 9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Martwią nas wyższe ceny, zaś eksporterów coraz bardziej umacniająca się złotówka. – Polscy producenci zostali zachęceni do wejścia na unijny rynek dzięki słabemu kursowi złotego – powiedział minister Pietras.

Marcin Kowalczyk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA