| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Weszło w życie: odpłatne korzystanie z przedsiębiorstwa

Weszło w życie: odpłatne korzystanie z przedsiębiorstwa

Oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania następuje na podstawie umowy zawartej między Skarbem Państwa a przejmującym.

22 grudnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie warunków spłaty należności za korzystanie z przedsiębiorstwa (Dziennik Ustaw Nr 269 z 22 grudnia 2004 r.).Oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania odbywa się na podstawie przepisów art. 52 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, a następuje na podstawie umowy między Skarbem Państwa a przejmującym na okres nieprzekraczający 15 lat.Jak wskazuje orzecznictwo SN, przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący, tzn. zawarta przez strony umowa nie może zmierzać do ich obejścia (I CKN 382/ 99).Szczegółowe warunki spłaty należności określa jednak Rada Ministrów. W najnowszym Dzienniku Ustaw pod poz. 2667 opublikowano rządowe rozporządzenie z 14 grudnia br. regulujące warunki spłaty tych należności.Zgodnie z nim, podstawę ustalenia należności za korzystanie z przedsiębiorstwa stanowi jego wartość określona w umowie. Jeżeli strony postanowiły, że po upływie okresu, na który umowa została zawarta, zostanie przeniesione na przejmującego prawo własności przedsiębiorstwa, należność za korzystanie z niego nie może być niższa od sumy rat kapitałowych i sumy opłat dodatkowych należnych za cały okres obowiązywania umowy.Rozporządzenie określa m.in., jak ustalić wysokość raty kapitałowej opłaty dodatkowej.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MIZIŃSKA legal

Kancelaria MIZIŃSKA legal specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług prawnych i podatkowych na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »