| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wiążące interpretacje. Świąteczny prezent dla podatników

Wiążące interpretacje. Świąteczny prezent dla podatników

Od 1 stycznia 2005 r. każdy, kto wystąpi z wnioskiem o rozstrzygnięcie podatkowych wątpliwości interpretacyjnych we własnej sprawie, może spać spokojnie. Zastosowanie się do wyjaśnień organu podatkowego pozwoli na uniknięcie negatywnych konsekwencji.

Obowiązek wystapienia z wnioskiem spoczywa na podatniku. Jest to o tyle ważne, że po zmianie w przypadku niewydania w ustawowym terminie interpretacji przez organ podatkowy podatnik może zastosować się do swojego własnego stanowiska, a organy podatkowe będą nim związane. Organy upoważnione do odpowiedzi na pytania podatników muszą „zmieścić się” w terminie 3 miesięcy, i tylko w wyjątkowych skomplikowanych sprawach mogą liczyć na dodatkowy miesiąc na odpowiedź. Oznacza to, że podatnik maksymalnie musi czekać 4 miesiące na odpowiedź, potem może zastosować się do swojego stanowiska wyrażonego we wniosku.

Jedną z najważniejszych zmian w przepisach dotyczących interpretacji podatkowych jest to, że od nowego roku nie będą one wiążące dla podatnika. Ale jeżeli podatnik się do nich zastosuje, będą ona wiążące dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i organ nie będzie mógł wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez ich zmiany albo uchylenia.

Wiążące informacje zapewnią podatnikowi pełną ochronę. Zastosowanie się podatnika do interpretacji nie może mu szkodzić. Zwłaszcza organ nie będzie mógł za okres do skutecznej zmiany czy uchylenia interpretacji obciążyć podatnika podatkiem i tzw. sankcją w VAT. Interpretacja ochroni podatnika również przed postępowaniem karnym skarbowym i innymi sankcjami wynikającymi z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych.

Bardzo ważne jest także to, że w Ordynacji przewidziano możliwość dochodzenia swoich racji w postępowaniu odwoławczym i sądowym. A także ściśle z korzyścią dla podatnika, określono czasowe ramy ochrony, jaką daje interpretacja w razie jej zmiany lub uchylenia.

Wszystkie te prawa przysługują nie tylko podatnikom, ale także płatnikom, inkasentom oraz następcom prawnym i osobom trzecim odpowiedzialnym za zaległości podatkowe.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK