| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > SOKiK. Kursant skreślony z listy nie płaci

SOKiK. Kursant skreślony z listy nie płaci

Zastrzeżenie przez szkołę językową, że kursant skreślony z listy studentów nadal musi wnosić opłatę za lekcje oraz pobieranie 1,5 proc. karnych odsetek dziennie, stanowi zakazane klauzule umowne - orzekł sąd.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew o uznanie za niedozwolone klauzul umownych stosowanych przez raciborską szkołę języków obcych. Zakwestionowane postanowienia umowne zapisano w dwóch regulaminach kursów językowych, z których jeden dotyczył tzw. metody Callana. Szkoła zastrzegała w umowach z konsumentami, że jeśli kursant nie dokona w terminie wpłaty za kurs językowy, będą naliczane karne odsetki w wysokości 1,5 proc. dziennie. Prezes UOKiK argumentował, że to rażąco wygórowana kara umowna, gdyż odsetki w skali roku wynoszą w tym przypadku aż 365 proc., czyli ponad 43-krotnie przewyższają odsetki ustawowe.

Zakwestionowano również zapis, zgodnie z którym kursant, który został skreślony z listy, nadal musi wpłacać bieżące opłaty za kurs. Poza tym obowiązują go również karne odsetki za zwłokę. Zdaniem urzędu, jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco narusza interesy konsumenta. Klient musi bowiem płacić za kurs, z którego nie może już korzystać, także wówczas, gdy była to jednostronna decyzja szkoły językowej. Ponadto obowiązek zapłaty określonej kwoty, na wypadek rezygnacji z umowy, został nałożony wyłącznie na kursanta. Przedsiębiorca nie płacił żadnego odstępnego ani kary umownej.
Szkoła zapisała także w umowie, że wszelkie opłaty wniesione przez kursanta nie podlegają zwrotowi. Zdaniem UOKiK, wyłączenie w całości możliwości zwrotu pieniędzy konsumentowi w sytuacji, gdy świadczenie nie zostaje spełnione w całości lub części, stanowi zakazaną klauzulę umowną. Może się zdarzyć, że np. klient uiści całą zapłatę za kurs, a następnie zrezygnuje z nauki w połowie semestru – wówczas brak możliwości otrzymania zwrotu części pieniędzy narusza jego interesy.
Sąd uznał wszystkie zakwestionowane postanowienia za sprzeczne z prawem i zakazał ich stosowania.
Wyrok nie jest prawomocny, sygn. akt XVII Amc 19/04.
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK