| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Senat. Samorządowe kolegia odwoławcze bez nadzoru premiera

Senat. Samorządowe kolegia odwoławcze bez nadzoru premiera

Senat odrzucił wczoraj przepisy wprowadzające nadzór prezesa Rady Ministrów nad samorządowymi kolegiami odwoławczymi, uznając, że proponowane przez rząd regulacje mogą okazać się niekonstytucyjne.

Nowelizacja ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych, działach administracji rządowej oraz administracji rządowej – w części dotyczącej nadzoru nad SKO – budziła kontrowersje już w Sejmie. Przytaczano wówczas argument, że powierzenie nadzoru nad organami samorządowymi premierowi, z możliwością delegowania tych uprawnień na ministra spraw wewnętrznych i administracji, budzi wątpliwości konstytucyjne. Senatorowie dodatkowo podnieśli, że uchwalenie zaproponowanych przez rząd przepisów nie jest niezbędne, ponieważ już teraz prezes RM sprawuje nadzór nad samorządem, a więc także nad kolegiami. W efekcie zdecydowali o przyjęciu poprawek, które eliminują z ustawy przepisy dotyczące tych instytucji. Podczas debaty senator Zbyszko Piwoński zasygnalizował także konieczność całościowego uregulowania funkcjonowania kolegiów – szczególnie w świetle znowelizowanej ustawy o sądownictwie administracyjnym.
Obecnie decyzja wydana przez organ administracji samorządowej może być zaskarżona do SKO, a później jeszcze do dwóch instancji sądu administracyjnego. Do decyzji Senatu będzie jeszcze musiał odnieść się Sejm.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK