| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Senat. Samorządowe kolegia odwoławcze bez nadzoru premiera

Senat. Samorządowe kolegia odwoławcze bez nadzoru premiera

Senat odrzucił wczoraj przepisy wprowadzające nadzór prezesa Rady Ministrów nad samorządowymi kolegiami odwoławczymi, uznając, że proponowane przez rząd regulacje mogą okazać się niekonstytucyjne.

Nowelizacja ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych, działach administracji rządowej oraz administracji rządowej – w części dotyczącej nadzoru nad SKO – budziła kontrowersje już w Sejmie. Przytaczano wówczas argument, że powierzenie nadzoru nad organami samorządowymi premierowi, z możliwością delegowania tych uprawnień na ministra spraw wewnętrznych i administracji, budzi wątpliwości konstytucyjne. Senatorowie dodatkowo podnieśli, że uchwalenie zaproponowanych przez rząd przepisów nie jest niezbędne, ponieważ już teraz prezes RM sprawuje nadzór nad samorządem, a więc także nad kolegiami. W efekcie zdecydowali o przyjęciu poprawek, które eliminują z ustawy przepisy dotyczące tych instytucji. Podczas debaty senator Zbyszko Piwoński zasygnalizował także konieczność całościowego uregulowania funkcjonowania kolegiów – szczególnie w świetle znowelizowanej ustawy o sądownictwie administracyjnym.
Obecnie decyzja wydana przez organ administracji samorządowej może być zaskarżona do SKO, a później jeszcze do dwóch instancji sądu administracyjnego. Do decyzji Senatu będzie jeszcze musiał odnieść się Sejm.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »