| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja sejmowa o nowelizacji ustaw o doradztwie podatkowym oraz rachunkowości

Komisja sejmowa o nowelizacji ustaw o doradztwie podatkowym oraz rachunkowości

Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała przyjęcie senackich poprawek w sprawie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości, które m.in. dają prawo osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe wypełniania wszystkich zeznań i deklaracji podatkowych.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie opowiedzieli się za przyjęciem senackich poprawek do nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości. Podobnie jak ma to już miejsce od dłuższego czasu, najwięcej emocji wywołał przepis dający księgowym uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych prawo wypełniania wszystkich zeznań i deklaracji podatkowych, a nie tylko tych, które związane są z prowadzeniem tych ksiąg. Senat w swoich poprawkach zaproponował przywrócenie takiego przepisu. Za takim rozwiązaniem opowiadał się rząd w swoim projekcie. Jednak w czasie prac prowadzonych w Sejmie, sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomendowała posłom odrzucenie tej zmiany, co też Sejm uczynił.

W czasie dyskusji nad poprawkami Senatu, poseł Mieczysław Jedoń zgłosił propozycję odroczenia prac nad nimi i sporządzenie ekspertyzy w zakresie zgodności poprawek zgłoszonych przez Senat z konstytucją. Jednaka przedstawiciele Biura Legislacyjnego argumentowali, że poprawki te nie wykraczają poza materię ustawy uchwalonej przez Sejm. W świetle tych argumentów poseł M. Jedoń wycofał wniosek o wydanie ekspertyzy i komisja zarekomenduje Sejmowi przyjęcie kontrowersyjnej poprawki. Obecny podczas posiedzenia wiceminister finansów Jarosław Neneman powtórzył, że rząd od początku opowiadał się za przyznaniem prawa wypełniania deklaracji i zeznań podatkowych osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe.
W głosowaniu 34 posłów opowiedziało się za przyjęciem tej poprawki, głosujących przeciwko nie było, wstrzymało się 2 posłów.
Ostateczną decyzje w sprawie senackich poprawek podejmie teraz Sejm.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK