| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dzień wolny za świąteczną sobotę

Dzień wolny za świąteczną sobotę

W tym roku święta Bożego Narodzenia przypadają na sobotę i niedzielę, w związku z tym pojawia się problem oddawania dni wolnych za święta.

Otóż zgodnie z art. 130 k.p., kiedy wyliczamy pracownikowi wymiar czasu pracy stanowiący normę w okresie rozliczeniowym, należy z tytułu święta obniżyć ten wymiar o 8 godzin.


Wobec tego, jeżeli pracodawca nie chce wejść w nadgodziny, to powinien oddać pracownikom 8 godzin i najłatwiej jest to zrobić dając dzień wolny. Można cały mechanizm pokazać na przykładzie. Przeciętnie pracownik w ciągu miesiąca pracuje 168 godzin, jeżeli przypada święto, to wymiar ten zostaje obniżony do 160 godzin. Z tego powodu pracodawca nie może korzystać z pracownika we wszystkich pozostałych dniach roboczych okresu rozliczeniowego, bo ich suma stanowiłaby 168 godzin, czyli pracownik przepracowałby 8 średniotygodniowych nadgodzin.Trzeba pamiętać, że zgodnie z podstawową zasadą, w czasie tzw. okresu rozliczeniowego pracownik powinien pracować w ramach swojego wymiaru czasu pracy tylko tyle, aby nie przekraczać normy. W obecnej sytuacji fakt, że pierwszy dzień świąt (25 grudnia br.) przypada w sobotę, powoduje, że w grudniu bądź innym miesiącu okresu rozliczeniowego musi pojawić się dzień wolny, bo dzięki niemu nie będzie nadgodzin średniotygodniowych. Natomiast mechanizm określony w art. 130 kodeksu pracy nie przewiduje obniżania wymiaru czasu pracy o 8 godzin, w przypadku gdy święto pokrywa się z niedzielą, tak jak ma to miejsce 26 grudnia br.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK