| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Znowelizowana ustawa o PIT do Trybunału Konstytucyjnego

Znowelizowana ustawa o PIT do Trybunału Konstytucyjnego

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidująca m.in. wprowadzenie 50-proc. stawki dla dochodów powyżej 600 tys. zł rocznie, będzie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

O zamiarze złożenia skargi poinformowała na wczorajszej konferencji Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. PKPP powołuje się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że przepisy dotyczące przyszłorocznych nowych obciążeń podatkowych powinny być opublikowane do końca listopada.



– Trybunał wskazywał, że nie jest dopuszczalne dokonywanie zmian obciążeń podatkowych w ciągu roku podatkowego, a zmiany w ustawach podatkowych powinny być wprowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem. Takim wyprzedzeniem w opinii Trybunału jest okres jednego miesiąca przed końcem poprzedniego roku podatkowego – podkreślał Rafał Iniewski, dyrektor Departamentu Prawnego PKPP. Jak przypomniał, TK uznał, że naruszenie zasady odpowiedniej

vacatio legis

jest szczególnie dotkliwe dla podatnika w przypadku, gdy zmiany prawa podatkowego są niekorzystne dla wszystkich lub niektórych kategorii podatników.



Wczoraj również premier Marek Belka zapowiedział, że zapyta ministra finansów Mirosława Gronickiego, czy do Trybunału został już skierowany wniosek o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o PIT wprowadzającej 50-proc. stawkę podatku.

Znowelizowaną ustawę o PIT ze zmianami na przyszły rok prezydent podpisał 9 grudnia br. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 13 grudnia br. nr 263, poz. 2619.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK