| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS: mniejszy deficyt w handlu zagranicznym

GUS: mniejszy deficyt w handlu zagranicznym

Eksport po dziesięciu miesiącach był o 23,4 proc. większy niż przed rokiem, podczas gdy po trzech kwartałach wzrósł o 22 proc.

W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku za granicą sprzedaliśmy towary warte 48,5 mld euro, o 23,4 proc. więcej niż przed rokiem poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W tym czasie import osiągnął poziom 58,4 mld euro i wzrósł o 17,2 proc. W rezultacie deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 9,9 mld euro i był o 0,6 mld euro mniejszy niż po dziesięciu miesiącach ubiegłego roku. Największe ujemne saldo zanotowaliśmy w wymianie towarowej z krajami rozwijającymi się (5,5 mld euro).

Wzrost eksportu nastąpił niezależnie od waluty, w jakiej obliczono jego wartość. Sprzedaż polskich towarów za granicą liczona w złotych zwiększyła się w okresie styczeń–październik o 31,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, a liczona w USD o 36,4 proc. Nasza wymiana towarowa koncentrowała się na handlu z krajami rozwiniętymi gospodarczo, których udział w eksporcie wyniósł 85,5 proc., w tym poszerzonej Unii Europejskiej 79,7 proc. Od kilkunastu lat naszym największym partnerem handlowym są Niemcy. Od stycznia do końca października do tego kraju trafiło 30,2 proc. całego polskiego eksportu – o 2,2 pkt mniej niż przed rokiem. Spadł nieco (do 24,4 proc.) udział zachodniego sąsiada w naszym imporcie. W handlu z Niemcami uzyskaliśmy jednak dodatnie saldo w wysokości 0,4 mld euro.

Według GUS, obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 69,7 proc. eksportu i 66,7 proc. importu ogółem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK