| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WSA: znak towarowy musi być używany oddzielnie

WSA: znak towarowy musi być używany oddzielnie

Każdy znak towarowy musi być używany oddzielnie. Używanie jednego znaku nie oznacza używania innego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wydawnictwo Presspublica Sp. z o.o. uzyskało ochronę dwóch znaków towarowych słownych: „Dziecko” i „Twoje Dziecko”. Następnie sprzedało prawa do znaków innemu wydawnictwu, Edipresse Polska Sp. z o.o. W związku z tym Urząd Patentowy wpisał tę drugą firmę jako uprawnioną z rejestracji obydwu znaków.Inny wydawca czasopism, spółka Agora S.A. wniosła do UP o stwierdzenie wygaśnięcia prawa do znaku firmie Edipresse z powodu nieużywania go przez właściciela. Agora wykazała, że ma interes prawny w uznaniu prawa firmy Edipresse za wygasłe, jest bowiem od wielu lat wydawcą miesięcznika „Dziecko”. UP oddalił wniosek o wygaszenie prawa do znaku, co Agora zaskarżyła do WSA. Pełnomocnik spółki stanął na stanowisku, że zgłoszenia znaku przez Edipresse dokonano w złej wierze, w celu utrudnienia dostępu do rynku pozostałym przedsiębiorcom. Ponadto spółka ta spornego znaku faktycznie nie używa.

Właściciel prawa do znaku „Dziecko” i „Twoje Dziecko” stwierdził natomiast, że znaku „Dziecko” używa przez wprowadzanie do obrotu czasopisma o tytule „Twoje Dziecko”.

WSA orzekł na korzyść Agory i uchylił zaskarżoną decyzję UP. Sąd musiał odpowiedzieć na pytanie, czym jest rzeczywiste używanie znaku towarowego. Uzasadniając wyrok, sąd stwierdził, że używanie jednego ze znaków nie stanowi używania innego znaku, nawet w przypadku gdy obydwa mają podobne brzmienie. Każdy ze znaków musi być rzeczywiście używany oddzielnie. Ten wyrok jest dla Agory bardzo ważny, gdyż w sprawie znaku towarowego „Dziecko” i „Twoje Dziecko” toczy się obecnie także spór w sądzie gospodarczym, który został zawieszony do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądami administracyjnymi.

Wyrok nie jest prawomocny. Przysługuje od niego kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sygn. akt VI SA /Wa 10/04
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK