| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPO. Przepisy dyskryminujące pracowników NFZ

RPO. Przepisy dyskryminujące pracowników NFZ

Przepisy zakazujące m.in. prowadzenia działalności gospodarczej przez pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia są niezgodne z art. 2 Konstytucji RP - stwierdził rzecznik praw obywatelskich.

Rzecznik praw obywatelskich wniósł o stwierdzenie niegodności z konstytucją art. 112 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135).Zdaniem pracowników funduszu takie wymogi są zbyt rygorystyczne, bo w ustawie nie zostało dokładnie określone, o jaką działalność chodzi. Poza tym ustawa z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w NFZ (Dz.U. nr 45, poz. 391), która obowiązywała do 1 października br., nie przewidywała żadnych ograniczeń odnośnie do dodatkowego zatrudnienia i zarobkowania przez pracowników NFZ.


Zdaniem rzecznika, nowa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadziła rygorystyczne zaostrzenia dotyczące wymogów, jakie muszą spełniać pracownicy funduszu. Mimo jednak wprowadzenia tych regulacji, nie zawiera przepisów przejściowych, które pozwoliłyby pracownikom na dostosowanie swojej sytuacji do nowego prawa. Rzecznik uzasadnia, że osoby dotknięte nową regulacją powinny być poddane takim przepisom przejściowym, które gwarantują niezbędny czas na dokończenie wcześniej rozpoczętych przedsięwzięć.

Z tych przyczyn oraz braku przepisów przejściowych przy wprowadzaniu uregulowań zawartych w art. 112 ust. 2 nowej ustawy zdrowotnej, narusza konstytucyjną zasadę należytego zabezpieczenia tzw. interesów w toku, a więc pozostaje w kolizji z art. 2 konstytucji. Poza tym została naruszona także konstytucyjna zasada sprawiedliwości społecznej, która wymaga, aby różnicowanie poszczególnych ludzi pozostawało w odpowiedniej relacji do sytuacji, w której osoby te się znajdują.
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »