| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Informatycy zarabiają coraz więcej

Informatycy zarabiają coraz więcej

W I półroczu 2004 r. w porównaniu z II półroczem ub.r. o 7 proc. wzrosły pensje informatyków - wynika z najnowszego raportu płacowego dla branży informatycznej (IT) opracowanego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Obecnie nie ma wielkiego boomu na rynku wynagrodzeń IT, ale może to być cisza przed burzą – głosi raport. Jednak mimo iż w ciągu kilku ostatnich miesięcy na rynku pracy informatyków widać wyraźne ożywienie, czego przykładem są liczne oferty zatrudnienia zamieszczane w prasie dla tych specjalistów, to według pracodawców wiele firm zaczyna odczuwać deficyt wykwalifikowanej kadry. Eksperci od rynku pracy przewidują, że taka sytuacja wkrótce przełoży się na wynagrodzenia. W opinii prezesów firm informatycznych, w przyszłym roku na niektórych stanowiskach będą musieli podnieść pensje nawet o 20 – 30 proc.Zgodnie z raportem, średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite brutto wyniosło 6035 zł. W porównaniu z wynikami poprzedniego badania za okres II półrocza 2002 – I półrocza 2003, nastąpił znaczny wzrost, bo aż o 21 proc. Przeciętne wynagrodzenie, według raportu wydanego w ub.r., wyniosło 4990 zł. Najwięcej zarabiają specjaliści w dziale konsultingu i wdrożeń – przeciętnie ponad 5,8 tys. zł brutto miesięcznie, a pracownicy z działu techniczno-sprzętowego – nieco ponad 3,1 tys. zł

Potwierdza się także tendencja dotycząca zależności wysokości wynagrodzenia od wielkości firmy. Znacznie więcej bowiem płacą duże firmy. Największe różnice występują na najwyższym szczeblu zarządzaniu. W dużych firmach zatrudniających powyżej 30 osób wynagrodzenie jest przeciętnie nawet o 87 proc. wyższe niż w małych firmach.
Najlepiej opłacanym stanowiskiem w firmach IT, według raportu firmy Sedlak & Sedlak, jest dyrektor do spraw wdrożeń. Aż 50 proc. osób na tym stanowisku zarabia między 16 tys. zł a ponad 28,5 tys. zł. Na stanowiskach niekierowniczych, najwyższe wynagrodzenia otrzymują specjaliści do spraw telekomunikacji. Ich miesięczne wynagrodzenie wynosi około 7 tys. zł.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »