| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie: refundacja kosztów szkoleń pracowników

Wchodzi w życie: refundacja kosztów szkoleń pracowników

Od dziś pracodawcy, którzy utworzą w swojej firmie fundusz szkoleniowy, będą mogli otrzymać z Funduszu Pracy refundację kosztów szkoleń pracowników zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Starosta może pokryć część kosztów szkolenia, pod warunkiem że pracodawca zobowiąże się do zatrudniania pracownika, zgodnie z kierunkiem odbytego szkolenia, przez co najmniej rok i przeprowadzi je instytucja szkoleniowa posiadająca pozwolenie (certyfikat) kuratora oświaty na prowadzenie takiej działalności. Od 1 grudnia br. musi ona być wpisana do odpowiedniego rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy.


Pracodawcy prowadzący mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (określone w art. 104–108 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) będą mogli otrzymać zwrot do 45 proc. poniesionych kosztów kwalifikujących się do udzielenia pomocy, natomiast pozostali – do 35 proc. takich wydatków. Jeżeli szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w gorszym położeniu, pomoc będzie mogła być zwiększona o 10 proc. Zgodnie art. 2 lit. g) rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy szkoleniowej (Dz.Urz. WE L 10), są nimi osoby: poniżej 25 roku życia, które jeszcze nie pracowały, niepełnosprawne w stopniu znacznym, obywatele państw członkowskich, którzy poszukują pracy w Polsce, poszukujące pracy po co najmniej trzyletniej przerwie, które nie mają średniego wykształcenia, a ukończyły 45 lat, oraz które nie mają średniego wykształcenia, które nie miały pracy przez co najmniej rok.


Jeżeli pracownik uczestniczy w szkoleniu dłuższym niż 22 dni robocze i przebywa na płatnym urlopie szkoleniowym, a pracodawca zatrudni na jego miejsce bezrobotnego skierowanego przez urząd pracy, to starosta zwróci mu część kosztów szkolenia pracownika w wysokości 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia oraz płacy skierowanego bezrobotnego wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, w wysokości nieprzekraczającej 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia.Zagadnienia te reguluje rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń (Dz.U. nr 249, poz. 2496).

 


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK