| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Reklama leku. Naruszenie zasady uczciwej konkurencji

Reklama leku. Naruszenie zasady uczciwej konkurencji

Firma farmaceutyczna wprowadzała klientów w błąd, umieszczając niepotwierdzone informacje, dotyczące leku, w swoich materiałów reklamowych i promocyjnych - orzekł sąd. Tym samym spółka naruszyła zasady uczciwej konkurencji.

Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa Kutno” S.A. wniosły pozew do Sądu Gospodarczego w Warszawie przeciwko Przedsiębiorstwu Farmaceutycznemu LEKAM Sp. z o.o. Powód argumentował, że pozwany, prowadząc reklamę leku Ostolek (preparat przeciwko osteoporozie), posługuje się folderem, którego treść jest sprzeczna z wymogami prawa farmaceutycznego oraz rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie reklamy produktów leczniczych.
LEK-AM informował, że użyta w leku otoczka ochronna sprawia, że jest to najbezpieczniejsza forma alendronianu, gdyż uniemożliwia kontakt tej substancji z jamą ustną i przełykiem. Sąd uznał, że taka reklama wprowadza odbiorców w błąd, gdyż dla poparcia tej tezy nie wykonano żadnych badań, czego wymaga prawo farmaceutyczne.
Ponadto pozwana firma prowadziła kampanię reklamową w prasie ogólnodostępnej (np. w kolorowych tygodnikach z programami TV), co zdaniem powoda łamało zakaz, zgodnie z którym do publicznej wiadomości nie wolno kierować reklamy produktów leczniczych wydawanych na receptę. Sąd przychylił się również do tego zarzutu. LEK-AM będzie musiał m.in. zaprzestać reklamowania Ostoleku za pomocą dotychczasowych folderów reklamowych, opublikować w prasie oświadczenia potwierdzające stosowanie przez spółkę czynów nieuczciwej konkurencji i zapłacić 50 tys. złotych na cel społeczny.

Wyrok nie jest prawomocny, sygn. akt XV GC 43/04
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »