| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Reklama leku. Naruszenie zasady uczciwej konkurencji

Reklama leku. Naruszenie zasady uczciwej konkurencji

Firma farmaceutyczna wprowadzała klientów w błąd, umieszczając niepotwierdzone informacje, dotyczące leku, w swoich materiałów reklamowych i promocyjnych - orzekł sąd. Tym samym spółka naruszyła zasady uczciwej konkurencji.

Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa Kutno” S.A. wniosły pozew do Sądu Gospodarczego w Warszawie przeciwko Przedsiębiorstwu Farmaceutycznemu LEKAM Sp. z o.o. Powód argumentował, że pozwany, prowadząc reklamę leku Ostolek (preparat przeciwko osteoporozie), posługuje się folderem, którego treść jest sprzeczna z wymogami prawa farmaceutycznego oraz rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie reklamy produktów leczniczych.
LEK-AM informował, że użyta w leku otoczka ochronna sprawia, że jest to najbezpieczniejsza forma alendronianu, gdyż uniemożliwia kontakt tej substancji z jamą ustną i przełykiem. Sąd uznał, że taka reklama wprowadza odbiorców w błąd, gdyż dla poparcia tej tezy nie wykonano żadnych badań, czego wymaga prawo farmaceutyczne.
Ponadto pozwana firma prowadziła kampanię reklamową w prasie ogólnodostępnej (np. w kolorowych tygodnikach z programami TV), co zdaniem powoda łamało zakaz, zgodnie z którym do publicznej wiadomości nie wolno kierować reklamy produktów leczniczych wydawanych na receptę. Sąd przychylił się również do tego zarzutu. LEK-AM będzie musiał m.in. zaprzestać reklamowania Ostoleku za pomocą dotychczasowych folderów reklamowych, opublikować w prasie oświadczenia potwierdzające stosowanie przez spółkę czynów nieuczciwej konkurencji i zapłacić 50 tys. złotych na cel społeczny.

Wyrok nie jest prawomocny, sygn. akt XV GC 43/04
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK