| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Czy będzie ekologiczna reforma fiskalna?

Sejm. Czy będzie ekologiczna reforma fiskalna?

Eksperci podkreślają konieczność wprowadzenia w Polsce - na wzór innych krajów UE - ekologicznej reformy fiskalnej, gdzie przychody z nowych podatków byłyby wykorzystane do obniżenia podatków nakładanych na pracę lub kapitał.

Pomysł jest dobry, ale najpierw trzeba oszacować koszt wprowadzenia takiej reformy – uważają posłowie.
Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa posłowie omawiali – przy udziale zaproszonych ekspertów – kwestie związane z wprowadzeniem w Polsce ekologicznej reformy podatkowej (ERP).

ERP  polega na przesunięciu obciążeń podatkowych z pracy i kapitału na emisję zanieczyszczeń lub eksploatację zasobów naturalnych. Reformę tę – w różnych formach i skali – wprowadzono w ośmiu krajach Unii Europejskiej.

W Unii przychody z podatków ekologicznych są tworzone głównie w wyniku opodatkowania nośników energii, ale do ekologicznych podatków zalicza się też: podatek akcyzowy od kupna samochodu, podatki związane z jego użytkowaniem (np. podatek rejestracyjny), podatki emisyjne oraz podatek węglowy i siarkowy. W krajach UE udział podatków ekologicznych w dochodach budżetu wynosi średnio 6,84 proc. Środki zgromadzone dzięki tym podatkom służą głównie do redukcji kosztów pracy poprzez obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne oraz stawek PIT i CIT.

W opinii posłów, idea ERP warta jest rozważenia, jednak należy oszacować koszty jej wprowadzenia.
 


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »