| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Czy będzie ekologiczna reforma fiskalna?

Sejm. Czy będzie ekologiczna reforma fiskalna?

Eksperci podkreślają konieczność wprowadzenia w Polsce - na wzór innych krajów UE - ekologicznej reformy fiskalnej, gdzie przychody z nowych podatków byłyby wykorzystane do obniżenia podatków nakładanych na pracę lub kapitał.

Pomysł jest dobry, ale najpierw trzeba oszacować koszt wprowadzenia takiej reformy – uważają posłowie.
Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa posłowie omawiali – przy udziale zaproszonych ekspertów – kwestie związane z wprowadzeniem w Polsce ekologicznej reformy podatkowej (ERP).

ERP  polega na przesunięciu obciążeń podatkowych z pracy i kapitału na emisję zanieczyszczeń lub eksploatację zasobów naturalnych. Reformę tę – w różnych formach i skali – wprowadzono w ośmiu krajach Unii Europejskiej.

W Unii przychody z podatków ekologicznych są tworzone głównie w wyniku opodatkowania nośników energii, ale do ekologicznych podatków zalicza się też: podatek akcyzowy od kupna samochodu, podatki związane z jego użytkowaniem (np. podatek rejestracyjny), podatki emisyjne oraz podatek węglowy i siarkowy. W krajach UE udział podatków ekologicznych w dochodach budżetu wynosi średnio 6,84 proc. Środki zgromadzone dzięki tym podatkom służą głównie do redukcji kosztów pracy poprzez obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne oraz stawek PIT i CIT.

W opinii posłów, idea ERP warta jest rozważenia, jednak należy oszacować koszty jej wprowadzenia.
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK