| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 1 stycznia płatne autostrady w Niemczech

Od 1 stycznia płatne autostrady w Niemczech

Od 1 stycznia Niemieckie Ministerstwo Komunikacji zamierza wprowadzić satelitarny system pobierania opłat za korzystanie z autostrad na terenie Niemiec od ciężarówek powyżej 12 ton.

Ostateczną decyzję w sprawie wdrożenia systemu podejmie 15 grudnia Federalny Urząd Transportu Towarowego w Kolonii.

Wysokość opłaty ma zależeć od liczby osi pojazdu, kategorii emisji spalin i długości trasy. Kierowcy zapłacą średnio 12,4 centa za kilometr. Dzięki systemowi satelitarnemu kierowcy
będą mogli płacić automatycznie za przejazd. Będą musieli jednak zamontować w samochodzie specjalne urządzenie.

Toll Collect udostępnia urządzenia bezpłatnie, jednak za montaż trzeba zapłacić około 100 euro. Urządzenia pokładowe zainstalowano dotychczas w 218 tys. ciężarówek. Do końca
roku ich liczba ma wzrosnąć do 300 tysięcy.

Opłatę będzie można uiścić także w terminalach ustawionych na stacjach benzynowych lub przed wjazdem na autostradę oraz za pośrednictwem internetu.
Za jazdę po autostradzie bez opłaty przewidziane są kary - od 100 do 150 euro dla kierowcy i dwa razy tyle dla firmy. Za notoryczne uchylanie się od opłat grozi kara do 20 tys. euro.

System pobierania opłat miał początkowo wejść w życie 31 sierpnia 2003 roku. Ze względu na błędy w oprogramowaniu urządzeń pokładowych, jego start przesunięto na listopad, jednak i tego terminu nie udało się dotrzymać. Niemieckie władze domagają się od firmy Toll Collect odszkodowania za opóźnienie w wysokości 4,5 miliarda euro. Do budżetu państwa miało wpływać rocznie ponad 2 miliardy euro tytułem opłat za korzystanie z autostrad.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »