| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie: szkolenia dla bezrobotnych tylko z wpisem do rejestru

Wchodzi w życie: szkolenia dla bezrobotnych tylko z wpisem do rejestru

Od dzisiaj, 1 grudnia, instytucja szkoleniowa oferująca szkolenia dla bezrobotnych i osób poszukujących pracy nie będzie mogła starać się o zlecenia finansowane ze środków publicznych, jeżeli nie uzyska wpisu do rejestru takich instytucji.

Nie wystarczy już sama akredytacja wydana przez kuratora oświaty. Wymóg wpisu do rejestru ustalono w art. 20 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a zasady jego dokonywania określono w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z dnia 27 października 2004 r. (Dz.U. nr 236, poz. 2365 - zobacz skan).

Rejestry będą prowadziły wojewódzkie urzędy pracy właściwe ze względu na siedzibę danej instytucji. We wniosku należy podać informacje m.in. o: tematyce prowadzonych szkoleń, prowadzącej je kadrze, warunkach lokalowych i środkach dydaktycznych, liczbie bezrobotnych i poszukujących pracy objętych szkoleniami w ciągu ostatniego roku oraz udzielaniu im pomocy w znalezieniu pracy.

W rozporządzeniu zamieszczono wzór wniosku o wpis oraz wykaz dokumentów, jakie należy do niego dołączyć. Instytucja szkoleniowa może zostać wykreślona z rejestru na podstawie prawomocnego wyroku sądu za naruszanie przepisów (art. 119–124) ustawy o promocji zatrudnienia, np. w sytuacji, gdy zatrudniła bezrobotnego, nie zawiadamiając o tym właściwego powiatowego urzędu pracy.

Właściciele firm prowadzących szkolenia dla bezrobotnych mają dwie możliwości pozyskiwania zleceń, które mogą być finansowane ze środków publicznych. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia, mogą przystąpić do przetargu na organizowanie takich szkoleń lub wziąć udział w konkursie na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK