| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wspólnotowy kodeks celny. Odpowiedzialność pracodawcy

Wspólnotowy kodeks celny. Odpowiedzialność pracodawcy

Pracodawca może odpowiadać jak dłużnik solidarny z tytułu długu celnego pracownika, który dokonał nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty towaru podlegającego należnościom przywozowym, wykonując zadania powierzone mu przez pracodawcę - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W Dzienniku Urzędowym UE C 284 opublikowano sentencję wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydanego w trybie prejudycjalnym w sprawie, której przedmiotem było powstanie długu celnego w przypadku nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty towarów oraz możliwości rozszerzenia odpowiedzialności na pracodawcę z tytułu długu pracownika, który popełnił nieprawidłowości przy wykonywaniu obowiązków celnych.

Przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego, które mają bezpośrednie zastosowanie do państw członkowskich, określają, że dług celny powstaje z chwilą nielegalnego wprowadzenia towaru, a dłużnikami są w takim przypadku: osoba, która dokonała nielegalnego wprowadzenia, osoby, które uczestniczyły we wprowadzeniu i które jednocześnie wiedziały lub powinny wiedzieć, że wprowadzenie to jest nielegalne, jak również osoby, które nabyły lub posiadały taki towar i które w chwili jego nabycia lub wejścia w jego posiadanie wiedziały lub powinny wiedzieć, że jest to towar wprowadzony nielegalnie. ETS uznał, że art. 202 ust. 3 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, określający dłużników celnych, należy interpretować w taki sposób, że nie stoi on na przeszkodzie przepisowi krajowemu (np. wykonawczemu), który stanowi, że w przypadku nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty towaru podlegającego należnościom przywozowym, pracodawca odpowiada jak dłużnik solidarny z tytułu długu celnego pracownika, który dokonał wspomnianego wprowadzenia, wykonując zadania powierzone mu przez pracodawcę, pod warunkiem że przepis ten wymaga, aby pracodawca uczestniczył we wprowadzeniu towarów i jednocześnie wiedział lub powinien wiedzieć, że przedmiotowe wprowadzenie jest nielegalne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK