| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wspólnotowy kodeks celny. Odpowiedzialność pracodawcy

Wspólnotowy kodeks celny. Odpowiedzialność pracodawcy

Pracodawca może odpowiadać jak dłużnik solidarny z tytułu długu celnego pracownika, który dokonał nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty towaru podlegającego należnościom przywozowym, wykonując zadania powierzone mu przez pracodawcę - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W Dzienniku Urzędowym UE C 284 opublikowano sentencję wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydanego w trybie prejudycjalnym w sprawie, której przedmiotem było powstanie długu celnego w przypadku nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty towarów oraz możliwości rozszerzenia odpowiedzialności na pracodawcę z tytułu długu pracownika, który popełnił nieprawidłowości przy wykonywaniu obowiązków celnych.

Przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego, które mają bezpośrednie zastosowanie do państw członkowskich, określają, że dług celny powstaje z chwilą nielegalnego wprowadzenia towaru, a dłużnikami są w takim przypadku: osoba, która dokonała nielegalnego wprowadzenia, osoby, które uczestniczyły we wprowadzeniu i które jednocześnie wiedziały lub powinny wiedzieć, że wprowadzenie to jest nielegalne, jak również osoby, które nabyły lub posiadały taki towar i które w chwili jego nabycia lub wejścia w jego posiadanie wiedziały lub powinny wiedzieć, że jest to towar wprowadzony nielegalnie. ETS uznał, że art. 202 ust. 3 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, określający dłużników celnych, należy interpretować w taki sposób, że nie stoi on na przeszkodzie przepisowi krajowemu (np. wykonawczemu), który stanowi, że w przypadku nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty towaru podlegającego należnościom przywozowym, pracodawca odpowiada jak dłużnik solidarny z tytułu długu celnego pracownika, który dokonał wspomnianego wprowadzenia, wykonując zadania powierzone mu przez pracodawcę, pod warunkiem że przepis ten wymaga, aby pracodawca uczestniczył we wprowadzeniu towarów i jednocześnie wiedział lub powinien wiedzieć, że przedmiotowe wprowadzenie jest nielegalne.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »