| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie 25 listopada: wymiana informacji o oszustach VAT

Wchodzi w życie 25 listopada: wymiana informacji o oszustach VAT

Art. 5 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1925/2004 z dnia 29 października 2004 r. (L 331): współpraca administracyjna w dziedzinie podatku od wartości dodanej polega na wymianie określonych informacji dotyczących skonkretyzowanych grup podatników, w tym również potencjalnych oszustów podatkowych.

Państwa członkowskie zobowiązane zostały do pisemnego powiadomienia Komisji o tym, czy uczestniczą w wymianie informacji i na jaki jej rodzaj się decydują.

Zawiadomienia należy dokonać w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia, czyli w ciągu 3 miesięcy od 25 listopada br. Państwa członkowskie podejmują też decyzję, czy wybierają wymianę automatyczną czy wymianę automatyczną ustrukturyzowaną.

Przedmiot wymiany stanowią m.in. takie kategorie jak informacje o podatnikach niemających siedziby, nowych środkach transportu czy o potencjalnych „niewywiązujących się podmiotach gospodarczych”. Te ostatnie oznaczają podmioty zarejestrowane jako podatnicy dla celów VAT, którzy, z potencjalnym zamiarem oszustwa, nabywają towary lub usługi bądź symulują ich nabywanie, nie płacąc VAT, i zbywają je z uwzględnieniem VAT, nie przekazując należnego podatku właściwym władzom państwowym. W przypadku tej grupy podatników wymiana informacji odnosi się m.in. do podatników, których numer identyfikacji VAT został anulowany lub jest już nieważny z powodu braku lub symulacji działalności gospodarczej, którzy dokonywali transakcji wewnątrz Wspólnoty.

W rozporządzeniu zamieszczono także wzór dokumentu wykorzystywanego przez państwa członkowskie do przekazywania Komisji danych. W dokumencie tym należy podać m.in., za jaki rok kalendarzowy przekazywane są dane.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK