| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie 25 listopada: wymiana informacji o oszustach VAT

Wchodzi w życie 25 listopada: wymiana informacji o oszustach VAT

Art. 5 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1925/2004 z dnia 29 października 2004 r. (L 331): współpraca administracyjna w dziedzinie podatku od wartości dodanej polega na wymianie określonych informacji dotyczących skonkretyzowanych grup podatników, w tym również potencjalnych oszustów podatkowych.

Państwa członkowskie zobowiązane zostały do pisemnego powiadomienia Komisji o tym, czy uczestniczą w wymianie informacji i na jaki jej rodzaj się decydują.

Zawiadomienia należy dokonać w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia, czyli w ciągu 3 miesięcy od 25 listopada br. Państwa członkowskie podejmują też decyzję, czy wybierają wymianę automatyczną czy wymianę automatyczną ustrukturyzowaną.

Przedmiot wymiany stanowią m.in. takie kategorie jak informacje o podatnikach niemających siedziby, nowych środkach transportu czy o potencjalnych „niewywiązujących się podmiotach gospodarczych”. Te ostatnie oznaczają podmioty zarejestrowane jako podatnicy dla celów VAT, którzy, z potencjalnym zamiarem oszustwa, nabywają towary lub usługi bądź symulują ich nabywanie, nie płacąc VAT, i zbywają je z uwzględnieniem VAT, nie przekazując należnego podatku właściwym władzom państwowym. W przypadku tej grupy podatników wymiana informacji odnosi się m.in. do podatników, których numer identyfikacji VAT został anulowany lub jest już nieważny z powodu braku lub symulacji działalności gospodarczej, którzy dokonywali transakcji wewnątrz Wspólnoty.

W rozporządzeniu zamieszczono także wzór dokumentu wykorzystywanego przez państwa członkowskie do przekazywania Komisji danych. W dokumencie tym należy podać m.in., za jaki rok kalendarzowy przekazywane są dane.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »