| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Nowe zasady ochrony chorującego pracownika

Sejm. Nowe zasady ochrony chorującego pracownika

Sejm zmienił zasady rozwiązywania umów z pracownikami bez wypowiedzenia z powodu ich niezdolności do pracy oraz zasady wynagradzania pracowników przebywających na zwolnieniu chorobowym.

Okres zasiłkowy, w czasie którego pracownik był chroniony przed rozwiązaniem stosunku pracy, nie będzie mógł być przedłużany o kolejne 3 miesiące, nawet jeżeli dalsze leczenie lub rehabilitacja pracownika rokują odzyskanie zdolności do pracy.

W ubiegłym tygodniu Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektóre inne ustawy w tym kodeks pracy. Posłowie postanowili zlikwidować możliwość przedłużania wypłaty zasiłku chorobowego przez kolejne 3 miesiące po zakończeniu okresu podstawowego w sytuacji, gdy pracownik rokuje powrót do zdrowia.

Zmiana ta spowodowałaby skrócenie okresu ochronnego, w czasie którego nie można rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z chorującym pracownikiem, określonego w przepisach kodeksu pracy. Obecnie bowiem pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia, gdy jego niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania przez niego zasiłku i wynagrodzenia (6 miesięcy). Okres ten może być przedłużony maksymalnie o kolejne 3 miesiące (w sumie 9 miesięcy ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę).

Dlatego ustawodawca tak zmienił przepisy art. 53 kodeksu pracy, aby w dalszym ciągu można było bezpiecznie chorować przez 9 miesięcy, Co prawda okres zasiłkowy nie będzie już przedłużany, ale posłowie utrzymali dotychczasowy wymiar maksymalnej ochrony stosunku pracy chorującego pracownika, zaliczając do tego okresu pierwsze 3 miesiące pobierania przez niego tzw. świadczenia rehabilitacyjnego.

Ponadto Sejm zadecydował, że 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby pracownik otrzyma tylko w przypadku choroby przypadającej w okresie ciąży oraz w przypadku poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów. Taka zmiana oznacza, że osoby których niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy będą otrzymywać nie 100, ale 80 procent wynagrodzenia.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK