| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja sejmowa o ustawach ubezpieczeniowych

Komisja sejmowa o ustawach ubezpieczeniowych

Agentem ubezpieczeniowym nie będzie mógł być przedsiębiorca prawomocnie pozbawiony prawa prowadzenia działalności gospodarczej.


Sejmowa Komisjia Finansów Publicznych zajęła się projektami zmian kilku ustaw ubezpieczeniowych. Chodzi m.in. o: ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawę – Prawo o ruchu drogowym, ustawę o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawę o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych.

Celem zmian w ustawie o działalności ubezpieczeniowej jest poszerzenie katalogu czynności ubezpieczeniowych, które mogą być zlecane przez zakład ubezpieczeń podmiotom zewnętrznym, oraz objęcie tym katalogiem postępowań windykacyjnych związanych z wykonywaniem umów ubezpieczenia, czyli np. windykacją roszczeń z tytułu niezapłaconej składki.

Planuje się także doprecyzowanie obowiązków informacyjnych zakładów ubezpieczeń na życie wobec ich klientów. Informacje takie mają być zawarte w treści umowy ubezpieczenia. Ubezpieczający, płacąc składkę, powinien być informowany, w jaki sposób te środki finansowe zostaną wykorzystane i jakie świadczenia mu się należą.

Z kolei nowelizacja ustaw o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje m.in. wykreślenie z zakresu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń szkód wyrządzonych umyślnie przy ubezpieczeniach OC. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym oraz niektórych innych ustaw, agentem ubezpieczeniowym nie będzie mógł być przedsiębiorca prawomocnie pozbawiony prawa prowadzenia działalności gospodarczej.Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK