REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rusza kolejna edycja konkursu „Czysty Biznes”

REKLAMA

Małe i średnie firmy mogą niewielkim kosztem wdrażać rozwiązania przyjazne dla środowiska. Najciekawsze pomysły mogą liczyć na promocję - rusza właśnie kolejna edycja konkursu „Czysty Biznes”, a jego laureaci mogą liczyć na start w międzynarodowej rywalizacji organizowanej przez Komisję Europejską.
Dbałość o środowisko w polskich firmach nie jest popularna. – Ekologia często jest postrzegana przez firmy jako obciążenie, a może być dobrym sposobem zarabiania pieniędzy – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP). Proekologiczne wysiłki małych i średnich firm przechodzą niezauważone, brakuje też zachęt podatkowych.

Tymczasem trend dominujący w Unii Europejskiej jest jednoznaczny. – Stopniowo szacunek dla środowiska naturalnego staje się integralną częścią biznesu – podkreśla Margot Wallstrom, komisarz UE ds. środowiska. Komisja Europejska już od 1987 r. organizuje konkursy dla małych i średnich firm, które wdrażają rozwiązania proekologiczne. W edycji 2005/2006 mogą wystartować także polskie firmy, muszą jednak wcześniej pokonać krajową konkurencję w konkursie „Czysty Biznes” organizowanym przez Fundację „Partnerstwo dla Środowiska” przy współpracy PKPP.

Aby zostać laureatem „Czystego Biznesu”, nie trzeba dokonywać kosztownej rewolucji – tegorocznym laureatom udało się m.in. znaleźć sposób na wykorzystanie kolorowej stłuczki szklanej, oszczędności energii, ciepła i wody, uporządkować teren wokół zakładu itp. Laureat jednej z poprzednich edycji Jan Ożga, właściciel piekarni w Tarnowie, ma w swojej firmie zamknięty system odzyskiwania ciepła i ogrzewania wody.

Ciepło z pieców chlebowych wykorzystuje do ogrzewania wody – dzięki temu oszczędza ciepło i odprowadza mniej zanieczyszczeń. Instalacja systemu kosztuje 2 tys. zł, a miesięczne oszczędności sięgają nawet 800 zł. Takim małym firmom pomaga Fundacja, która bezpłatnie doradza przedsiębiorcom, jak rozwiązywać problemy z odpadami, zmniejszać koszty energii itp. Aplikacje do kolejnej edycji konkursu można składać do 5 września 2005 r. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie Fundacji www.epce.org.pl. Zwycięzcy krajowej edycji konkursu będą w 2006 r. reprezentować Polskę w ogólnoeuropejskiej edycji konkursu.

Kategorie konkursowe
I. Zarządzanie energią, wodą i odpadami – za efektywne zarządzanie surowcami energetycznymi lub wprowadzenie uporządkowanej gospodarki odpadowej.
II. Dbałość o środowisko naturalne oraz działalność na rzecz społeczności lokalnej – za projekt, z którego skorzysta społeczność lokalna.
III. Transfer technologii i innowacje w dziedzinie ochrony środowiska – wprowadzenie innowacji związanych ze znaczącymi efektami ekologicznymi.
IV. Projekt „Wizerunek” – dbałość o otoczenie firmy (estetykę).
V. Zielone Parki Przedsiębiorczości – ekologiczne technologie w firmie.
VI. Zarządzanie środowiskiem – skuteczne wprowadzenie systemów zarządzania środowiskiem (np. ISO 14 001).
VII. Zielone Biuro – działania proekologiczne w biurze.
VIII. Czysta Turystyka – kategoria dla restauracji, hoteli, pensjonatów.



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA