| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dokładna informacja na produkcie: znakowania obuwia

Dokładna informacja na produkcie: znakowania obuwia

Konsument musi wiedzieć, z jakich materiałów wykonane są buty, które kupuje. Oznaczenie obuwia nie może wprowadzać w błąd, farbować ciała czy uszkadzać ubrania.

Od dziś, 16 listopada, obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 października 2004 r. w sprawie dodatkowych wymagań dotyczących znakowania obuwia przeznaczonego do sprzedaży konsumentom (Dz.U. nr 240, poz. 2409).Ogólne wymogi dotyczące bezpieczeństwa towarów reguluje ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz.U. nr 229, poz. 2275). Stanowi o­na jednak, że Rada Ministrów ma prawo uregulować w drodze rozporządzenia dodatkowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa lub znakowania określonych produktów. Z tego uprawnienia skorzystano właśnie w kwestii znakowania obuwia.Oznakowanie ma określać, z jakiego materiału wykonano poszczególne części obuwia – wierzch, spód i podszewkę z wyściółką. Takie oznaczenia wykonywane są przede wszystkim w formie stempli, wytłoczeń, druków, wszywek, naszywek, naklejek lub tasiemek, które są trwale przymocowane do butów.

Oznakowanie powinno być umieszczone co najmniej na jednym bucie z pary – musi być trwałe i łatwo dostępne. Nie może wprowadzać konsumenta w błąd, a także powinno być odpowiedniej wielkości – napisy muszą być możliwe do odczytania.

Wszelkie oznaczenia słowne należy sporządzić w języku polskim. Oznakowanie obuwia nie może brudzić i uszkadzać zarówno samych butów, jak i stykających się z nimi części ciała (np. obcierać nogi) czy rzeczy (np. brudzić spodni).

Rozporządzenia nie stosuje się do obuwia używanego, ochronnego, zawierającego azbest i będącego zabawką.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »