| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksport ciągle rośnie

Eksport ciągle rośnie

W tym roku nasz eksport rośnie najszybciej na tle wyników osiąganych w innych krajach Unii Europejskiej. Po trzech kwartałach był o 22 proc. większy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Umocnienie się złotego nie spowodowało więc osłabienia w sprzedaży naszych towarów na rynkach zagranicznych.

Od stycznia do końca września polskie firmy sprzedały za granicą towary o wartości 42,2 mld euro, czyli o 22 proc. większej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W tym czasie import osiągnął poziom 51,4 mld euro i wzrósł o 16,6 proc. W rezultacie deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 9,2 mld euro i był o 0,3 mld euro mniejszy niż po trzech kwartałach ubiegłego roku.

Sprzedaż polskich towarów za granicą liczona w złotych zwiększyła się w okresie styczeń-wrzesień o 31,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, a liczona w USD o 35,7 proc.

Naszym największym partnerem handlowym są Niemcy. Od stycznia do końca września do tego kraju trafiło 30,6 proc. całego polskiego eksportu – o 1,8 pkt mniej niż przed rokiem. Spadł nieco (do 24,2 proc.) udział zachodniego sąsiada w naszym imporcie. W handlu z Niemcami uzyskaliśmy jednak dodatnie saldo w wysokości 486 mln euro. Słabe wyniki uzyskaliśmy w wymianie towarowej z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Import z tych krajów był o 1,5 mld euro wyższy od eksportu.

Bardzo duża nierównowaga wystąpiła w wymianie towarowej z krajami rozwijającymi się. Przywóz towarów z tych krajów miał wartość trzykrotnie wyższą od naszego eksportu. Spowodowane to zostało wysokim deficytem, jaki notujemy w handlu elektroniką, artykułami gospodarstwa domowego oraz tekstyliami w wymianie towarowej z Chinami i innymi krajami azjatyckimi. Po dziewięciu miesiącach tego roku Chiny znalazły się na piątym miejscu wśród dziesięciu głównych dostawców towarów do Polski.

Według GUS obroty towarowe z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 70,1 proc. eksportu i 66,8 proc. importu ogółem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK