| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Przychody i koszty w małych firmach

GUS. Przychody i koszty w małych firmach

Największe przychody - wśród małych firm -  mają przedsiębiorstwa zajmujące się hurtową i detaliczną działalnością handlową. Za nimi znajdują się jednostki prowadzące działalność z zakresu obsługi nieruchomości i firm.

Z informacji GUS na temat działalności małych firm (zatrudniających do 9 osób) w 2003 roku wynika, że największy udział w przychodach uzyskanych ze sprzedaży mają przedsiębiorstwa zajmujące się hurtową i detaliczną działalnością handlową (57% przychodów z wszystkich badanych przedsiębiorstw wobec 58% - w 2002 r.).Na pozostałe 43% składają się głównie przychody jednostek prowadzących działalność z zakresu obsługi nieruchomości i firm (10%) oraz przychody podmiotów związanych z przemysłem (9%), pośrednictwem finansowym (8%) i budownictwem (6%).Widoczne jest duże zróżnicowanie wysokości osiąganych przychodów w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. W 2003 r., przy przeciętnych przychodach na jednego pracującego wynoszących 142 tys. zł, najwyższy ich poziom odnotowano w jednostkach prowadzących działalność związaną z pośrednictwem finansowym (564 tys. zł), najniższe – w pozostałej działalności usługowej (38 tys. zł). Podobne zróżnicowanie obserwuje się w przychodach osiąganych na jeden zakład (od 749 tys. zł w jednostkach związanych z pośrednictwem finansowym do 67 tys. zł w działalności z zakresu ochrony zdrowia).


 


Duże zróżnicowanie wysokości osiąganych przychodów występuje również w jednostkach w zależności od form prawnych. W grupie osób prawnych, tak w przeliczeniu na jeden zakład, jak i na jednego pracującego, przychody były wyższe niż w grupie osób fizycznych: w przedsiębiorstwach mających osobowość prawną wyniosły one 2064 tys. zł na jeden zakład i 492 tys. zł na jednego pracującego, w jednostkach osób fizycznych 212 tys. zł na jeden zakład i 110 tys. zł na jednego pracującego.Przychody uzyskiwane w badanych firmach zależą nie tylko od rodzaju prowadzonej działalności i ich formy prawnej, ale i od wielkości przedsiębiorstwa: wyniki uzyskane w  2003 r. świadczą  o  tym,  że  wydajność osiągana w omawianych przedsiębiorstwach w przeliczeniu na jednego pracującego jest silnie skorelowana z liczbą pracujących w nich osób.    Poziom kosztów ponoszonych przez najmniejsze przedsiębiorstwa jest – podobnie jak w przypadku przychodów – bardzo zróżnicowany. W 2003 r. przeciętnie ponoszone koszty w przeliczeniu na jeden zakład kształtowały się na poziomie 262 tys. zł, natomiast w przeliczeniu na jednego pracującego – 129 tys. zł. Z punktu widzenia rodzaju prowadzonej działalności najwyższe koszty na jednego pracującego, jak i na 1 zakład ponosiły w 2003 r. przedsiębiorstwa związane z pośrednictwem finansowym (odpowiednio 584 tys.zł i 775 tys.zł), najniższe – przedsiębiorstwa z zakresu ochrony zdrowia ( odpowiednio 32 tys.zł i 48 tys.zł).Porównując wartość ponoszonych przez przedsiębiorstwa kosztów z osiąganymi przychodami należy stwierdzić, że relacja ta kształtowała się przeciętnie na poziomie 91% ( w 2002 r. – blisko 100%). Najwyższy udział kosztów w przychodach wykazały przedsiębiorstwa związane z handlem (94%), natomiast najniższy – jednostki zajmujące się leśnictwem (70%).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »