| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trybunał Konstytucyjny o opodatkowaniu środków transportu

Trybunał Konstytucyjny o opodatkowaniu środków transportu

Trybunał Konstytucyjny ma dziś wypowiedzieć się w sprawie konstytucyjności przepisów dotyczących opodatkowania właścicieli i posiadaczy ciężarowych środków transportu.

Trybunał rozpozna skargę konstytucyjną Józefa K. w sprawie konstytucyjności przepisów art. 8 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych oraz par. 1 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2000 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.Corocznie na podstawie art. 8 ustawy o opłatach lokalnych oraz wydawanego każdego roku rozporządzenia ministra finansów określającego wysokość stawek podatku od środków transportu rady gminne (miejskie) podejmują uchwały w sprawie ustalania podatków od środków transportowych. Zgodnie z art. 8 zakwestionowanej ustawy podatkowi temu podlegają jedynie niektóre rodzaje środków transportowych, takie jak np. samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe i balastowe o masie (wraz z naczepą lub przyczepą) równej lub wyższej niż 12 ton czy autobusy.Jak wskazuje Józef K., w przeszłości „podatkiem drogowym” obciążeni byli – w różnej wysokości – wszyscy właściciele i posiadacze środków transportowych. Na mocy zmian prawnych, obowiązek ten został zniesiony dla posiadaczy aut osobowych, zaś równowartość podatku doliczona została do ceny paliwa. Skarżący uważa, że utrzymanie podatku od środków transportowych dla właścicieli pojazdów wymienionych w art. 8 zakwestionowanej ustawy oznacza, iż zostali oni obciążeni podwójnie.Zdaniem Józefa K., zakwestionowane w skardze przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze naruszają konstytucyjną gwarancję sprawiedliwości społecznej (art. 2 konstytucji) oraz zasadę równości obywateli wobec prawa (art. 32 konstytucji).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Siergiej

Radca prawny, wspólnik kancelarii obsługującej osoby fizyczne oraz przedsiębiorców i inne podmioty (w tym lecznicze). Przez pięć lat był zatrudniony jako specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Olsztynie. Specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych, prawie cywilnym a także prawie i postępowaniu administracyjnym (w szczególności problematyce legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie RP). Autor licznych publikacji, doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK