| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Gospodarka mniej dynamicznie

GUS. Gospodarka mniej dynamicznie

Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku tempo wzrostu gospodarczego było dobre. Jednak w trzecim kwartale odnotowane zostało pewne zwolnienie dynamiki produktu krajowego brutto.

Według GUS, w I kwartale tego roku produkt krajowy brutto zwiększył się o 6,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Natomiast w II kwartale tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 6,1 proc.W pierwszych trzech kwartałach tego roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 14,6 proc. W III kwartale nastąpiło jednak wyraźne zwolnienie tempa wzrostu produkcji przedsiębiorstw. Sprzedaż przemysłu zwiększyła się w tym czasie o 9,2 proc., podczas gdy w I kwartale wzrosła o 19 proc., a w II kwartale o 16,4 proc. Ponadto w przemyśle przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 0,5 proc., a wydajność pracy zwiększyła się aż o 15 proc.


Wyniki usług rynkowych są dość dobre. Przy czym podobnie jak w przemyśle, w handlu i transporcie III kwartał był wyraźnie wolniejszy – podkresłiła podczas konferencji prasowej H. Dmochowska. W pierwszym półroczu sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku o 12,4 proc., a III kwartale tylko o 3,9 proc. W rezultacie po trzech kwartałach była ona większa niż przed rokiem o 9,4 proc. W transporcie w pierwszych trzech kwartałach sprzedaż usług w cenach stałych wzrosła o 7 proc. – natomiast w III kwartale zwiększyła się o 4 proc. Odmienna jest sytuacja w łączności – po trzech kwartałach sprzedaż w tym segmencie gospodarki wzrosła o 9 proc., a w III kwartale o 10 proc.


GUS podał również, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku realne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,7 proc. (przed rokiem 1,6 proc.). Ale w kolejnych kwartałach sytuacja była bardzo zróżnicowana. W III kwartale, przy dość dużej inflacji, wynagrodzenia realne obniżyły się o 0,5 proc.


Pojawiły się symptomy poprawy na rynku pracy. Od marca następuje niewielke zmniejszenie się liczby bezrobotnych. We wrześniu, po raz pierwszy od trzech lat liczba bezrobotnych spadła poniżej 3 mln, a stopa bezrobocia obniżyła się do 18,9 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK