| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opłata skarbowa za rejestrację umowy leasingowej

Opłata skarbowa za rejestrację umowy leasingowej

Wniosek o zarejestrowanie umowy leasingu jest podaniem w rozumieniu ustawy o opłacie skarbowej i podlega opłacie skarbowej.

Urząd skarbowy udzielił odpowiedzi podatnikowi, który musiał wywiązać się z obowiązku zarejestrowania umowy leasingu w urzędzie skarbowym. Podatnik zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy wniosek ten podlega opłacie skarbowej.

Organ podatkowy wyjaśnił, że czynność rejestracji umowy leasingu w urzędzie skarbowym nie jest czynnością wykonywaną w ramach toczącego się postępowania dowodowego w postępowaniu podatkowym. Tylko uprzednie wszczęcie postępowania administracyjnego warunkuje prowadzenie postępowania dowodowego w sprawie, do której może mieć zastosowanie zwolnienie z opłaty skarbowej wynikające z załącznika do ustawy o opłacie skarbowej w części I, pkt 4 zwolnień.

Jak zauważono, obowiązek rejestracji określonej kategorii umów związany jest z możliwością korzystniejszego rozliczenia VAT. Organy podatkowe nie wszczynają w tej sprawie żadnego postępowania administracyjnego, a jedynie ograniczają się do czynności technicznej, rejestracji umowy, na wniosek podatnika. W ocenie organu podatkowego rejestracja umowy stanowi samodzielną czynność organu podatkowego dokonywaną na wniosek podatnika podyktowany chęcią skorzystania z korzystniejszej zasady opodatkowania. Sam wniosek jest tu podaniem w rozumieniu ustawy o opłacie skarbowej i podlega obciążeniu opłata skarbową. Sama zaś czynność nie jest obłożona opłatą skarbową.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK