| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych

Zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych

Najwięcej wniosków o zwrot podatku od towarów i usług od uprawnionych podmiotów zagranicznych napływa z krajów sąsiednich - Niemiec i Litwy.


Z danych Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście wynika, iż od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc od 1 maja 2004 r. do dnia 16 września 2004 r., wpłynęło 3795 wniosków o zwrot podatku od towarów i usług. Wnioski pochodzą od podatników z 34 krajów. Najwięcej wniosków pochodzi od podatników z Niemiec (897), Litwy (640), Holandii (247), Estonii (234), Czech (194), Węgier (185), Łotwy (177), Włoch (132) i Francji (111). Wśród najczęściej występujących towarów, będących przedmiotem składanych wniosków o zwrot VAT, są: olej napędowy, akcesoria samochodowe i części samochodowe. Natomiast do najczęściej nabywanych usług będących przedmiotem wniosków o zwrot podatku należą usługi mycia samochodów (w tym cystern), usługi transportowe, reklamowe, telekomunikacyjne, doradcze, informatyczne i usługi pośrednictwa.


W sposób szczegółowy przypadki, warunki i tryb dokonywania zwrotu VAT podmiotom nieposiadającym siedziby, miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności oraz rejestracji dla potrzeb VAT na terytorium Polski reguluje rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. z 2004 r. nr 89, poz. 851). Zgodnie z jego przepisami wnioski wraz z załącznikami (m.in. faktury, dokumenty celne, zaświadczenie o rejestracji dla celów VAT lub podatku o podobnym charakterze) podmioty zagraniczne składają naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście nie później niż do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy.


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »