| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NIK o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą

NIK o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła na przełomie 2003 i 2004 roku – z własnej inicjatywy – kontrolę rozliczania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z podatku dochodowego od osób fizycznych.
NIK oceniła, że podejmowane przez  Ministerstwo Finansów działania na rzecz likwidacji zaległości we wpłatach podatku dochodowego od osób fizycznych – nie były skuteczn
 Kontrola NIK wykazała, że do realizacji planu dochodów zabrakło 9,6 proc. łącznej kwoty planowanych wpływów z tego podatku, czyli  4575,9 mln zł.
Udział wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych w łącznych wpływach podatkowych (130.474,8 mln zł w 2001 r. i 140.209,9 mln zł w 2002 r.) wyniósł odpowiednio 25,4% i 24,1%. D
Przyczyną tego były różne czynniki, w tym makroekonomiczne - spadek poziomu zatrudnienia, czy mniejszy od zakładanego poziom inflacji. Istotnym czynnikiem, negatywnie wpływającym na stopień realizacji dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych, był wzrost zaległości we wpłatach tego podatku. Na przestrzeni roku 2001 zaległości te wzrosły o 236,4 mln zł, a w okresie roku 2002 o kolejne 327,1 mln zł, tj. w sumie do poziomu 2.732,3 mln zł. Zaległości te stanowiły 8,1% z 33.805,6 mln zł wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych w roku 2002. W strukturze tych należności dominujący udział miały zobowiązania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą; wynosiły one odpowiednio: 53,5% i 54,0%.
Spośród skontrolowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą 39% rozliczało się w sposób nierzetelny lub nielegalny z zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wskutek tego ta grupa podatników zwiększyła bezpodstawnie koszty uzyskania przychodów łącznie o 1.008 tys. zł lub zaniżyła przychody o w sumie 600 tys. zł. W konsekwencji wpływy budżetowe uszczuplono o 480 tys. zł, bądź zawyżono stratę finansową łącznie o 275 tys. zł.
Kontrola przeprowadzona została na terenie ośmiu województw (dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego). Objęto nią 72 podmioty: Ministerstwo Finansów, 15 urzędów skarbowych oraz 56 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK