| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UE. Nowelizacja dyrektywy dotyczącej VAT

UE. Nowelizacja dyrektywy dotyczącej VAT

W parlamencie Unii Europejskiej trwają obecnie prace nad projektem ujednoliconej wersji VI Dyrektywy dotyczącej podatku VAT. Jednocześnie jednak państwa członkowskie składają wnioski w sprawie odstępstw od stosowania przepisów VI Dyrektywy Rady w swoich regulacjach krajowych.

Proponowany projekt ma na celu głównie ujednolicenie VI Dyrektywy dotyczącej podatku VAT poprzez zebranie wszystkich przepisów w jednym akcie prawnym. Dlatego też zarówno w projekcie, jak i w obecnie obowiązujucej VI Dyrektywie w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2005 r. podstawowa stawka VAT nie może być niższa niż 15 proc. Obecnie dyrektywa pozwala państwom członkowskim na zastosowanie jednej lub dwóch obniżonych stawek dla towarów i usług określonych w załączniku H do Dyrektywy. Tak samo jest to określone w projekcie ujednoliconej wersji. Ponadto zmiana z początku 2004 r. wprowadziła do 31 grudnia 2005 r. uprawnienie dla Rady UE, która może upoważnić dowolne państwo członkowskie do stosowania obniżonych stawek.
Za zgodą Rady obniżoną stawkę VAT państwa członkowskie mogą stosować do niektórych tzw. usług pracochłonnych, np. usług fryzjerskich, drobnych usług naprawczych (rowery, buty), remontów i napraw prywatnych lokali mieszkalnych zawartych w dwóch kategoriach stanowiących załącznik K do Dyrektywy.
Z możliwości odstępstwa od przepisów VI Dyrektywy w tym zakresie skorzystały Polska i Czechy, składając wniosek o zastosowanie obniżonej stawki VAT. Polska wnioskuje o obniżoną stawkę w stosunku do drobnych usług naprawczych: rowerów, butów i wyrobów skórzanych oraz odzieży i wyrobów tekstylnych dla gospodarstw domowych, a Czechy w stosunku do usług mycia okien i sprzątania w gospodarstwach domowych oraz usług z dziedziny pomocy w gospodarstwach domowych. Jak na razie brak oficjalnego stanowiska Rady w sprawie zgody na proponowaną obniżkę stawki VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK