| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spadek cen towarów i usług

Spadek cen towarów i usług

Sierpień był drugim miesiącem 2004 r., w którym odnotowano spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych (o 0,4%), głównie w wyniku niższych cen żywności. W okresie styczeń-sierpień br. wzrost cen konsumpcyjnych był znacznie wyższy niż przed rokiem (3,0%, wobec 0,1%). Wzrost cen konsumpcyjnych w skali roku utrzymał się na poziomie zanotowanym przed miesiącem.

Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. o 1,7%. Nastąpił znaczny spadek cen warzyw (o 13,3%) i owoców (o 10,0%). Potaniało także mięso (o 1,5%), w tym drób - o 8,2%, mięso wieprzowe - o 0,2%, wołowe - o 0,1%, natomiast wędliny podrożały o 0,1%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za cukier (o 0,9%). Ceny tłuszczów zwierzęcych podniesiono o 0,9%, w tym masła - o 1,0%. Za artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" należało zapłacić o 0,3% więcej niż przed miesiącem. W tej samej skali wzrosły ceny ryb, mąki i makaronów. Podrożały także tłuszcze roślinne (o 0,2%). Ceny napojów bezalkoholowych były wyższe przeciętnie niż w lipcu br. o 0,1%, w tym herbaty - o 0,6%, kawy oraz soków - po 0,3%. Za wyroby tytoniowe płacono o 0,7% więcej niż przed miesiącem, natomiast napoje alkoholowe potaniały o 0,1%.

W sierpniu br. ceny obuwia obniżyły się o 1,4%, a odzieży - o 0,7%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. przeciętnie o 0,2%. Użytkowanie mieszkania lub domu podrożało o 0,1%. W tej samej skali podwyższono opłaty za najem mieszkania. Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz śmieci oraz usługi kanalizacyjne. Nośniki energii podrożały przeciętnie o 0,2%, w tym opał - o 0,9%, gaz z butli - o 0,6%, a ciepła woda - o 0,2%. Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. Droższe były meble i elementy meblarskie oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,1%). Ceny środków do prania i czyszczenia kształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego miesiąc wcześniej.

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono przeciętnie o 0,1%. W tej samej skali wzrosły ceny artykułów farmaceutycznych, a także usług lekarskich i stomatologicznych. Ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego nie zmieniły się istotnie w stosunku do zanotowanych miesiąc wcześniej.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w lipcu br. o 0,5%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (o 0,9%). Ceny usług transportowych wzrosły o 0,1%, w tym pasażerskiego transportu drogowego - o 0,2%. Samochody osobowe sprzedawano natomiast po cenach nieco niższych niż miesiąc wcześniej (o 0,1%).

Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

Ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły przeciętnie o 0,1%. Znacznie podwyższono opłaty za radio i telewizję kablową (o 1,4%). Gazety i czasopisma podrożały o 1,2%, a książki o 0,2%. Tańszy niż w poprzednim miesiącu był sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,5%). Za artykuły piśmienne, kreślarskie i malarskie należało zapłacić o 0,3% mniej niż w lipcu br. Ceny w zakresie turystyki zorganizowanej obniżono o 0,1%.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1%). Opłaty za ubezpieczenia wzrosły przeciętnie o 0,3%. Obniżono natomiast ceny środków do mycia (o 0,2%) oraz wyrobów kosmetycznych i perfumeryjnych (o 0,1%).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK