| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UE. Wyłudzone dotacje na rolnictwo

UE. Wyłudzone dotacje na rolnictwo

Kontrolerzy z Unii Europejskiej stwierdzili, że w latach 1971 - 2002 na pomoc dla rolnictwa w krajach Wspólnoty wydano niezgodnie z prawem 3,1 mld euro.

Ponad połowę niewłaściwie wydatkowanych środków stanowią kwoty przeznaczone na refundację eksportu oraz subsydia dla producentów owoców i warzyw – wynika z opublikowanego wczoraj raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Raport obejmuje okres, w którym Unia powiększyła się do 15 krajów członkowskich, od maja 2004 r. liczy 25 państw.
Tylko 25 proc. niewłaściwie rozdysponowanych środków udało się odzyskać bądź spisać na straty, a 21 proc. wszystkich spraw dotyczy okresu sprzed 1994 roku. Najwięcej przewinień mają na swym koncie Włochy i Niemcy. W latach 1971- -2002 kraje te zdołały odzyskać zaledwie 10 proc. pomocy dla rolników, którą przekazano niezgodnie z wytycznymi wspólnej polityki rolnej. Francja, która uzyskuje z tego tytułu najwięcej pieniędzy z unijnej kasy, źle wydała 159 mln euro. Od francuskich farmerów otrzymano z powrotem 58 mln euro, co daje 36-proc. wskaźnik odzyskanych środków.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, fundusze na pomoc dla rolnictwa są przyznawane poszczególnym krajom i one są odpowiedzialne za to, że środki trafią we właściwe ręce. Jeśli występują jakieś problemy, rządy mają obowiązek informowania o tym Komisji Europejskiej, która w razie potrzeby wszczyna dochodzenie.
W świecie, a także w krajach Unii, coraz częściej się wskazuje, że subsydia eksportowe przekazywane dla farmerów w UE dla wyrównania różnic z niskimi cenami na rynkach światowych są szkodliwe dla rozwoju biednych krajów, w których rolnictwa często stanowi podstawę gospodarki.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »