REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprawozdania spółek muszą być dostępne

Sprawozdanie finansowe musi być udostępnione najpóźniej 15 dni przed zgromadzeniem wspólników lub walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

Sytuacja na świecie nie skłania do dalszych podwyżek stóp

Powodem braku podwyżki stóp w kwietniu były m.in. słabe dane z gospodarki. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to prawdopodobnie nie byłoby już potrzebne dalsze podnoszenie stóp procentowych.

Ulga dla organizacji przedsiębiorców

Posłowie proponują rozszerzenie zwolnienia podatkowego dla dochodów przeznaczonych na cele statutowe nie tylko o izby gospodarcze, ale i organizacje przedsiębiorców.

Mniej praw dla związków

Pracodawcy przedstawią jutro w Komisji Trójstronnej własne propozycje zmian w sposobie rozwiązywania sporów zbiorowych. Strajkujący pracownicy nie będą mogli okupować przedsiębiorstw, blokować bram, dróg, urządzeń i firmowych budynków. Związki zawodowe, choć uznają zasadność zmian, nie zgadzają się na drastyczne ograniczanie ich roli.

REKLAMA

Pełna rachunkowość dopiero po przekroczeniu 1,2 mln euro

Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2008 r. byli zobowiązani do założenia ksiąg rachunkowych, będą mogli powrócić do prowadzenia uproszczonej rachunkowości.

Zmiana definicji działalności gospodarczej jest niepewna

 Ministerstwo Finansów jest przeciwne zmianom definicji działalności gospodarczej zaproponowanej przez posłów Platformy Obywatelskiej.

Przewoźnicy nie chcą ponosić większych kosztów

Od lipca 80 proc. ciężarówek może zacząć jeździć drogami krajowymi, zamiast płacić za autostrady. Ponad 700 mln zł pochłonie remont dróg, które zniszczą TIR-y wycofujące się z autostrad. Resort transportu chce wprowadzić opłaty za przejazd drogami krajowymi - ciężarówki zapłacą nawet 2,5 zł/km.

Najem biur droższy nawet o 15 proc.

Na rynku wynajmu biur ceny nadal będą rosły, chociaż zaczęły już spadać na rynku mieszkaniowym. Szukając oszczędności, wiele firm decyduje się przenieść swoją siedzibę z centrum na obrzeża miast. Czynsze w centrum Warszawy są tak wysokie, że już nie powinny rosnąć.

REKLAMA

Sprzęt i pracowników będzie można wypożyczyć

Firma mimo braku potencjału kadrowego lub technicznego będzie mogła ubiegać się o kontrakt publiczny. Warunkiem ma być złożenie odpowiedniego zobowiązania innego przedsiębiorcy do udzielenia jej wsparcia.

Już po 30 dniach od zgłoszenia inwestor rozpocznie budowę

Ministerstwo Infrastruktury chce zlikwidować pozwolenia na budowę i użytkowanie budynków. Rozpoczęcie inwestycji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urbanistycznej.

Inflacja przyspieszy w maju

W najbliższych miesiącach inflacja wzrośnie, a tempo wzrostu cen zwolni dopiero jesienią. Według MF w kwietniu inflacja wyniosła 4,1 proc., czyli tyle samo co w marcu.

PIP sprawdzi budowy związane z Euro 2012

Państwowa Inspekcja Pracy będzie szczegółowo kontrolować inwestycje budowlane związane z organizacją Euro 2012. Najczęściej sprawdzane będzie przestrzeganie zasad bhp oraz legalność zatrudnienia.

Firmy powinny zacząć uważniej udzielać kredytu kupieckiego

W budowlance, branży mięsnej, meblowej i spożywczej najdłuższe terminy płatności. Rośnie ryzyko upadłości firm deweloperskich, które prowadzą zbyt wiele projektów. Najbezpieczniejsze dla kontrahentów sektory to IT, RTV i elektryczny.

Od środy można upomnieć się w ZUS o kilkadziesiąt tys. zł

Firmy i ubezpieczeni zyskają prawo do upominania się w ZUS o składki nadpłacone nawet w 1999 roku. Wybrani ubezpieczeni, którzy pracowali w już nieistniejących firmach, mają rok na uruchomienie procedury zwrotu. Firmy otrzymają zwrot nadpłaty w gotówce lub jako zaliczenie bieżących płatności.

Dyżur będzie czasem pracy

Pozostawanie w gotowości do pracy w trakcie dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia będzie wliczane do czasu pracy.

Organ może odmówić umorzenia zaległości

Przedsiębiorca, rozpoczynając działalność, bierze na siebie ryzyko jej prowadzenia i nie może go przerzucić na organy podatkowe, żądając umorzenia zaległości w podatku.

Wydruki zamówień trzeba udostępnić na żądanie

Aby założyć aptekę internetową, przedsiębiorca musi znaleźć farmaceutę z dwuletnim stażem, który będzie odpowiadał za sprzedaż wysyłkową leków.

Kasy fiskalne nowej generacji zastąpią paragony

Podatnicy, którzy nie będą chcieli przechowywać papierowych paragonów fiskalnych, będą musieli kupić kasę z elektronicznym zapisem kopii. To definitywny koniec ośmiobitowych urządzeń.

Podział spółki kapitałowej bez podatku

Podział oraz przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Minima kapitałowe w spółkach nie powinny być tak drastycznie obniżone

Jeżeli ustawodawca zdecydowałby się na wprowadzenie do naszego prawa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez kapitału zakładowego, powinien określić jednocześnie test płynności, czyli zasady wypłat zysku i innych świadczeń spółki.

Sądy i Policja będą mogły poznać dane przedsiębiorców

Zasada tajemnicy bankowej nie będzie już przeszkodą w ściganiu użytkowników skredytowanych i wyleasingowanych pojazdów, którzy popełniają wykroczenia.

100 mln zł dla nowoczesnych początkujących firm

Po pieniądze na biznes do funduszy zalążkowych zgłaszają się i 21-letni studenci, i 60-letni profesorowie. Na ciekawe projekty fundusze mają jeszcze kilkadziesiąt milionów złotych.

Trzeba kontrolować wyroby, a nie producentów

Materiały budowlane często nie spełniają parametrów technicznych. Na rynku budowlanym stosuje się niezgodne z prawem i sztuką inżynierską sposoby obniżenia kosztów. Dlatego potrzebna jest zmiana ustawy o wyrobach budowlanych.

Wyższa akcyza ceną za niższy PIT

Od 1 stycznia 2009 r. wzrośnie akcyza na papierosy i autogaz LPG. Dodatkowo opodatkowany zostanie gaz ziemny do napędu pojazdów CNG. Od 2013 i 2014 roku czeka nas objęcie akcyzą węgla, koksu i gazu ziemnego wykorzystywanego m.in. w kuchenkach i do ogrzewania.

W lipcu znikną winiety

Firmy transportowe nie będą już wykupywać winiet na przejazd pojazdów po drogach krajowych. Będą płacić za każdy kilometr przebyty przez ich pojazdy.

NBP: Gospodarka spowalnia w II kwartale

Z badań koniunktury przeprowadzonej przez NBP wynika, że II kwartał przyniesie spowolnienie gospodarki. Przedsiębiorcy obawiają się wpływu mocnego złotego i wysokich cen surowców.

PARP wybrała agencje, które rozdzielą fundusze

W 12 województwach zakończył się już konkurs na regionalne instytucje finansujące. Wygrały agencje, które już dzieliły fundusze unijne w poprzednich latach.

Zgoda inwestora nie wymaga formy pisemnej

Na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą przy robotach budowlanych inwestor może wyrazić zgodę przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny.

Firmy płacą coraz wyższe grzywny i mandaty za łamanie praw pracowników

O ponad 36 proc. wzrosły w 2007 roku grzywny nakładane przez sądy na firmy łamiące prawa pracownika.

Uczciwy podatnik nie może ponosić skutków oszustwa

Klient firmanta może mieć kłopoty, nawet gdy nie wiedział o oszustwie. Fiskus pozbawia nieświadomych podatników prawa do odliczenia VAT. Podatnik nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji oszustwa.

Co dziesiąty zatrudniony pracuje w szarej strefie

Blisko 10 proc. osób pracuje w Polsce w szarej strefie. Dla ponad 90 proc. z nich taka praca jest głównym zajęciem.

Byli wspólnicy nie mają prawa do nadpłaty

Po likwidacji spółki cywilnej, jej wspólnicy nie mogą wystąpić z żądaniem stwierdzenia nadpłaty w VAT.

Paliwo zdrożeje o 3 grosze

Najtańsze tankowanie auta oferują stacje przy supermarketach, najdroższe w miejscowościach turystycznych. W najbliższych dniach czekają nas tylko niewielkie podwyżki cen paliw.

Łatwiej będzie łączyć firmy w krajach UE

Zanim spółki kapitałowe z siedzibą w różnych krajach połączą się, muszą opracować wspólny plan połączenia transgranicznego.

W przyszłym roku wzrost płac będzie prawie o połowę niższy niż obecnie

W Polsce pensje rosną ostatnio w ponad 10-proc. tempie. Czym to jest spowodowane? 

PIP: firmy usuwają azbest nielegalnie

Co trzecia firma nie oznakowuje obszaru, z którego usuwa azbest, a co piąta działa bezprawnie. Od 2000 roku ponad 1 tys. pracowników usuwających azbest zachorowało na pylicę, raka płuc i inne choroby zawodowe. Firmy usuwające asbest robią to w przestrzeni publicznej co zagraża zdrowiu i życiu postronnych osób.

20 tys. ha pod inwestycje

Obszar, na którym powstają nowe inwestycje w ramach specjalnych stref ekonomicznych, zostanie zwiększony z 12 tys. ha do 20 tys. ha.

W gospodarce poprawa, ale na jak długo

Wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce po raz kolejny wzrósł o 0,5 punktu. Niewiele jednak przemawia za tym, aby poprawa perspektyw rozwojowych gospodarki miała się utrwalić.

Firma ma prawo zwolnić społecznego inspektora pracy

Związek zawodowy ma prawo chronić pracownika przed zwolnieniem. Nie wolno mu jednak, stosując tę ochronę, nadużywać wolności związkowej.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), zwiększającą z 12 do 20 tys. ha limit obszaru tych stref.

Likwidacja podwójnej zaliczki

Zaliczkę grudniową w wysokości zaliczki należnej za listopad przedsiębiorcy będą uiszczać do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Pracodawcy łamią prawa młodocianych

Z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy, bez zgody rodziców, zatrudniają dzieci na umowy cywilnoprawne.

Nie będzie kaucji gwarancyjnej

Rozszerzenie zwolnienia przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym oraz likwację kaucji gwarancyjnej proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Pozwolenia będą ważne cztery lata

Zdaniem posłów sejmowej Komisji Infrastruktury zbyt przewlekłe procedury przetargowe sprawiają, że konieczne jest wydłużenie czasu ważności pozwolenia na budowę do czterech lat.

Wysokość składek do ZUS będzie się zmieniać tylko raz w roku

Od 1 stycznia 2009 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły przez cały rok wpłacać do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w tej samej wysokości.

Firma, która ujawni informacje o zmowie, może liczyć na darowanie kary

Za udział w zmowie, która ma ograniczyć konkurencję, firmie grożą sankcje w wysokości nawet 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Może ich uniknąć, biorąc udział w programie łagodzenia kar - leniency.

Producenci żywności mogą się już ubiegać o 1 mld zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przydział pieniędzy z Unii dla producentów żywności. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Przedsiębiorcy pozyskają nowe tereny pod inwestycje

Specjalne strefy ekonomiczne będą mogły zostać rozszerzone maksymalnie do 20 tys. ha. Umożliwi to pozyskanie nowych terenów pod inwestycje.

Cała strata odliczona w pierwszym roku

Wprowadzenie możliwości rozliczania straty wstecz oraz likwidację ograniczenia wysokości odliczeń proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Ryczałt do końca roku

Podatnik utraci prawo do ryczałtu dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczy limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania.

REKLAMA