| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Wśród popularnych form rozliczeń między przedsiębiorcami znajduje się tzw. barter. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nabycie niezbędnych towarów lub usług bez konieczności angażowania środków pieniężnych. Mogłoby się wydawać, że taka wymiana jest neutralna dla podatku VAT - nie dochodzi bowiem do zapłaty w tradycyjnym rozumieniu, czyli przekazania pieniędzy za dostawę lub świadczenie. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu transakcję taką należy opodatkować, przyjmując do tego odpowiednią podstawę. Po nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014, szczególnie ten ostatni aspekt rozliczania barteru rodzi wiele wątpliwości.

Wiązało się to z tym, że przy takiej samej usłudze, za którą raz zapłata nastąpiła w pieniądzu, a innym razem stanowiącej przedmiot barteru, w inny sposób należało ustalić podstawę opodatkowania (odpowiednio w oparciu na zasadach ogólnych - czyli w wysokości kwoty faktycznie otrzymanej - oraz w oparciu na wartości rynkowej). Zarzuty te uwzględniono przy nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014 roku.

Czy podatek VAT można zaliczyć w koszty firmy?

Barter a podstawa opodatkowania od 1 stycznia 2014 roku

Za sprawą wspomnianej nowelizacji zniknęły regulacje zawarte wcześniej w art. 29 ust. 3 i 9. W związku z tym do ustalenia podstawy opodatkowania transakcji barterowych obecnie należy stosować zasady ogólne określone w art. 29a ust. 1 oraz ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tymi zapisami za podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy uznać wszystko to, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi:

  • dotacjami,
  • subwencjami

i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (bez VAT).

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?

Zapis taki może rodzić niemałe wątpliwości w przypadku ustalania podstawy opodatkowania przy transakcjach barterowych, w przypadku których zapłata ma formę niepieniężną. Na szczęście w tym wypadku z pomocą przychodzi orzecznictwo TSUE. Przede wszystkim należy podkreślić, iż zgodnie z opinią Trybunału Sprawiedliwości UE za podstawę opodatkowania należy przyjąć wynagrodzenie w rzeczywiści otrzymane z tytułu dostawy towarów bądź świadczenia usług. Chodzi tu o subiektywną wartość, jaką dla odbiorcy ma dane dobro, otrzymane w zamian za przekazanie innego dobra. Ponadto TSUE wskazuje, że podstawę opodatkowania w przypadku barteru należy ustalić zgodnie z kosztami poniesionymi w celu nabycia lub wytworzenia danego towaru lub usługi (np. orzeczenie z dnia 2 czerwca 1994 roku - C-33-93).

Przykład 1.

W czerwcu 2014 roku firma X sprzedająca materiały biurowe dokonała dostawy papieru wizytówkowego na rzecz firmy Y, w zamian za co otrzymała gotowe wizytówki dla swoich przedstawicieli handlowych. Podstawą opodatkowania dla dokonanej przez firmę X dostawy będzie koszt zakupu papieru wizytówkowego powiększony o koszt przekazania go kontrahentowi (np. koszt transportu).

Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy coś się zmieniło?

Dokumentowanie barteru

Podobnie jak każdą inną transakcję także i barter należy właściwie udokumentować. Przez wzgląd na fakt, iż jest to dostawa towarów lub świadczenie usług, w sytuacji gdy obie strony prowadzą działalność gospodarczą (są podatnikami VAT), mają obowiązek wystawić fakturę. Jeżeli obowiązek podatkowy dla dokonanej transakcji powstaje na zasadach ogólnych, wówczas fakturę wystawia się:

  • nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi,
  • nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Podsumowując, transakcje barterowe są świadczeniami odpłatnymi, które należy opodatkować podatkiem od towarów i usług. Za podstawę należy przyjąć - zgodnie z zasadą ogólną - wszystko to, co stanowi zapłatę (bez podatku VAT).

VAT od rzeczy używanych w 2014 roku

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

reklama

Aktualizacja: 12.08.2014

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

umowa barterowa a vat
umowa barterowa a vat

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »