REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunek od wykonawcy dzieła lub zlecenia - czy jest konieczny?

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne to popularny sposób na zawarcie współpracy z osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jednakże zawarcie takiego kontraktu pociąga za sobą koszty – wynagrodzenia, podatku dochodowego, czasem składek ZUS. Jak zatem należy uwzględnić tego typu wydatki w swojej firmie? Najlepiej na podstawie wystawionego przez wykonawcę lub zleceniobiorcę rachunku.

Dlaczego rachunek jest potrzebny?

REKLAMA

Kiedy przedsiębiorca decyduje się na zamówienie usługi u innej firmy, to wydatek poniesiony z tego tytułu udokumentuje za pomocą otrzymanej od niej faktury. Nie ma tu innego wyjścia – zgodnie z przepisami Ustawy o podatku od towarów i usług świadczenia usług pomiędzy firmami zawsze wymagają wystawienia właśnie tego dokumentu.

REKLAMA

Ale właśnie – między firmami. Co zatem w przypadku, kiedy wykonawcą usługi będzie osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, z którą zostanie zawarta umowa zlecenia lub umowa o dzieło? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest rachunek, w praktyce też najczęściej wykorzystywany. Wśród elementów takiego rachunku należałoby wtedy ująć dane obu stron, datę jego wystawienia wraz z numerem, informacje o wykonywanych usługach oraz sumę należności. Strony często dodatkowo wskazują na nim kwotę podatku dochodowego oraz – w przypadku umów zlecenia – składki ZUS. Łatwo jest wtedy na podstawie takiego rachunku wypłacić wynagrodzenie i rozliczyć koszty w ewidencjach firmy.

Wymóg wystawienia rachunku przez wykonawcę dzieła albo zleceniobiorcę warto jest zatem ująć w zawieranej umowie – odpowiednio o dzieło lub zlecenie. W praktyce zdarza się także, że rachunek wystawiany jest w imieniu wykonawcy usługi przez zamawiającego. Jest to związane z faktem, iż osoby prywatne są niejednokrotnie słabiej obeznane z dokumentacją tego typu niż przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy trzeba wystawić rachunek?

Zasady dotyczące umów zlecenia oraz umów o dzieło zostały określone w Kodeksie cywilnym, jednakże rachunki nie są tam uwzględnione. W ich przypadku należałoby się odnieść do Ordynacji podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z jej zapisami rachunek powinien zostać wystawiony w terminie siedmiu dni od daty dostawy towaru albo wykonania umowy. Zatem wykonawca umowy – bądź przedsiębiorca w jego imieniu – ma tydzień na to, aby udokumentować wykonaną usługę. Jednocześnie jednak, jeśli przedsiębiorca nie zażąda (lub nie zawrze w umowie) wymogu wystawienia rachunku, to druga strona nie ma obowiązku jego sporządzenia.

Warto przy tym wiedzieć, że przedsiębiorca może wymagać takiego rachunku także w okresie dłuższym niż wskazany wcześniej tydzień. Zgodnie z przepisami ma on prawo zgłosić taki wymóg do trzech miesięcy od zakończenia okresu rozliczeniowego, w którym wykonano usługę. Po tym terminie wystawienie rachunku zależy tylko od dobrej woli wykonawcy lub zleceniobiorcy.

Obowiązki stron umowy zlecenia

Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?


Rachunek w wersji elektronicznej

Dokumenty w wersji elektronicznej coraz chętniej są wykorzystywane w firmach. Także w przypadku rachunku dotyczącego umowy zlecenia bądź umowy o dzieło nie jest konieczne utrzymywanie formy papierowej. Zatem elektroniczna wymiana dokumentacji z wykonawcą czy zleceniobiorcą może być znacznym ułatwieniem dla obu stron.

Wątpliwości mogą się natomiast pojawić w kwestii zamieszczania na rachunku podpisu stron – w przypadku wysyłki elektronicznej możliwość zamieszczenia takich podpisów jest znacznie utrudniona. Podpisy na rachunku nie są jednak konieczne - przepisy są w tym zakresie coraz bardziej liberalne. Jednakże niekonieczny nie oznacza, że nie może on być przydatny. W przypadku ewentualnego sporu w sądzie podpisany rachunek ma znacznie większą wartość dowodową niż jego wersja bez podpisu.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Autor: Andrzej Lazarowicz

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA