| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie

Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie

Przepisy regulujące umowę zlecenia znajdują także odpowiednie zastosowanie do innych umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem praktyczne zastosowanie umowy zlecenia jest bardzo szerokie i różnorodne. Co do zasady, umowa zlecenia ustaje przez wykonanie przez stronę zlecenia. Jednak strony mogą przewidzieć w umowie możliwość wypowiedzenia zlecenia, określając przy tym terminy wypowiedzenia.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, każdej ze stron przysługuje prawo wypowiedzenia zlecenia w każdym czasie. W jakich okolicznościach z uprawnienia tego może strona skorzystać i jakie wiążą się z tym konsekwencje?

Prawo wypowiedzenia zlecenia przez zleceniodawcę

Dający zlecenia może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. Dodatkowo, jeżeli zlecenia było odpłatne, dający zlecenie obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającego jego dotychczasowym czynnościom oraz jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Porównaj: Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu?

Prawo wypowiedzenia zlecenia przez zleceniobiorcę

Przyjmujący zlecenie, również może je wypowiedzieć w każdym czasie. Przy czym jeżeli zlecenie jest odpłatne a wypowiedzenie zlecenia nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniobiorca będzie odpowiadał za szkodę.

Każdej ze stron umowy zlecenia przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Uprawnienia tego nie można się zrzec.

Kiedy jeszcze umowa zlecenie wygasa?

Jeżeli strony nie postanowią inaczej, zlecenie wygasa wskutek śmierci zleceniobiorcy, albo wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych. Natomiast, jeżeli strony nie postanowią inaczej, śmierć dającego zlecenie lub utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powodują takiego skutku.

Polecamy serwis Mała firma

Strony zawarły umowę, na mocy której przyjmujący zlecenia zobowiązał się za zapłatą określonej kwoty udzielić 20 godzin korepetycji. Kiedy przyjmujący zlecenie korepetytor dowiedział się, że najprawdopodobniej będzie egzaminatorem osoby, której ma udzielić korepetycji, wypowiedział zlecenie. Czy mimo, iż strony nie określiły takiej możliwości w zawartej umowie, uprawnienie to przysługuje zleceniobiorcy? Tak. Zgodnie z art. 746 § 2Kodeksu cywilnego, zleceniobiorca może wypowiedzieć zlecenie w każdym czasie, przy czym jedynie w przypadku gdy zlecenie było odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnych powodów, zleceniobiorca będzie odpowiedzialny za szkodę.

Chcesz wiedzieć więcej - koniecznie skorzystaj z bazy umów.

reklama

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdej ze stron umowy zlecenia przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Uprawnienia tego nie można się zrzec.
Każdej ze stron umowy zlecenia przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Uprawnienia tego nie można się zrzec.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »