| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - finansowanie > Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na zakup na raty lub kredyt konsumencki, powinniśmy być świadomi szeregu uprawnień, które ustawodawca przyznaje konsumentowi oraz kredytodawcy. O jakich uprawnieniach mowa?

Jeżeli kredyt konsumencki przeznaczony był na nabycie określonej rzeczy lub usługi na podstawie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, to odstąpienie przez konsumenta od tej umowy jest skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia, gdy dokonujemy zakupu towaru lub usługi za pośrednictwem Internetu. To kolejne korzystne dla konsumenta rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w tym zakresie.

Kiedy można spłacić kredyt przedterminowo?

Ustawa o kredycie konsumenckim daje konsumentowi uprawnienie do spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie. Chcąc skorzystać z niniejszego uprawnienia konsument zobowiązany jest poinformować kredytodawcę o zamiarze wcześniejszej spłaty kredytu najpóźniej w terminie trzech dni przed jej dokonaniem. Termin dokonania spłaty powinien natomiast odpowiadać terminom wnoszenia rat określonym w umowie.

W przypadku przedterminowej spłaty kredytu oprocentowanego, konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za okres po spłacie kredytu. W przypadku kredytu nieoprocentowanego, konsument ma prawo z kolei do zmniejszenia zapłaconych kredytodawcy prowizji i opłat proporcjonalnie do okresu, o który skrócono czas korzystania z kredytu.

Kredytodawca nie może naliczyć prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu i zobowiązany jest do rozliczenia się z konsumentem w terminie 14 dni od dnia dokonania spłaty.

Polecamy serwis Kredyty

Co z wypowiedzeniem umowy?

Ustawodawca przewidział także kilka szczególnych uprawnień przysługujących kredytodawcy w przypadku nie wywiązywania się przez konsumenta z obowiązków wynikających z zawartej umowy kredytu.

Kredytodawca uprawniony jest do wypowiedzenia umowy w przypadku, gdy konsument nie zapłacił w terminach określonych w umowie pełnych rat kredytu za co najmniej dwa okresy płatności. W takim przypadku kredytodawca zobowiązany jest wezwać konsumenta do zapłaty zaległych rat w terminie nie krótszym niż siedem dni od otrzymania wezwania. Ponadto termin wypowiedzenia umowy nie może być krótszy niż 30 dni.

Bankowy tytuł egzekucyjny

W przypadku, gdy kredytodawcą jest bank, posiada on szczególne uprawnienie wynikające z przepisów prawa bankowego. Bank uprawniony jest bowiem do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego, które po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności stanowią podstawę egzekucji. Warunkiem wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego jest pisemne oświadczenie konsumenta o poddaniu się egzekucji.

Michał Dankowski - aplikant radcowski

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawierając umowę o kredyt konsumencki należy pamiętać, że ustawodawca przyznał konsumentom uprawnienie do odstąpienia od umowy.
Zawierając umowę o kredyt konsumencki należy pamiętać, że ustawodawca przyznał konsumentom uprawnienie do odstąpienia od umowy.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK