REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie.
Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa użyczenia to jedna z umów nazwanych, która posiada niezaprzeczalne znaczenie o charakterze praktycznym. Może znaleźć zastosowanie do użyczenia lokalu.

Kodeks cywilny wskazuje na definicję umowy użyczenia jako umowę , w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

REKLAMA

O ile rzecz ma wady, przez zawarcie umowy, użyczający zobowiązuje się do dokonania naprawy szkody, która może zostać wyrządzona biorącemu na skutek tego, że mimo wiedzy o wadach nie zawiadomił go o nich. Odpowiedzialność nie będzie miała zastosowania, gdy biorący mógł z łatwością wady zauważyć.

Używanie rzeczy

Sposób używania rzeczy może zostać określony w treści umowy. W przypadku, gdy brak jest reguł umownych, biorący może używać rzeczy w taki sposób, jaki odpowiada jej właściwościom i przeznaczeniu. Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Wymagana jest w takiej sytuacji zgoda użyczającego. Koszty utrzymania rzeczy będącej przedmiotem umowy użyczenia leżą po stronie biorącego. W sytuacji jednak, gdy poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, wówczas stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Pobierz wzór umowy użyczenia lokalu

Utrata rzeczy

Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie. Co do zasady odpowiedzialność ponosi biorący do używania, ale tylko gdy używa jej w sposób sprzeczny z umową bądź z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy. Te same reguły odnoszą się do sytuacji, w której biorący nie będąc do tego upoważniony przez umowę (ani zmuszony) dokonuje powierzenia rzeczy osobie trzeciej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres trwania umowy

Zawarcie umowy użyczenia na czas nieokreślony powoduje, że okres użyczenia kończy się wraz z uczynieniem przez biorącego użytku z rzeczy odpowiadającego umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł tego dokonać.

Zobacz: Na czym polega umowa leasingu?

Używanie rzeczy w sposób sprzeczny z umową, z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, powoduje, że użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony. Sytuacja taka może mieć miejsce jedynie w dwóch przypadkach:

  • jeżeli biorący powierza rzecz innej osobie mimo braku umownego upoważnienia umocowanego w umowie ani zmuszony przez okoliczności;
  • gdy rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy.

Odpowiedzialność nabierze charakteru solidarnej, o tyle, o ile rzecz do używanie weźmie kilka osób wspólnie.

Pobierz inne wzory umów niezbędne w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA