| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-sprzedaż > Jak skutecznie zabezpieczyć umowę sprzedaży - system escrow

Jak skutecznie zabezpieczyć umowę sprzedaży - system escrow

Swoje interesy umowne można skutecznie zabezpieczać na różne sposoby. Jednym z ciekawszych rozwiązań, pozwalających znacznie ograniczyć ryzyko przy transakcjach kupna-sprzedaży jest system escrow, zwany również rachunkiem zastrzeżonym. Jego zadaniem jest zabezpieczenie interesów sprzedawcy i kupującego.

Pomimo tego, iż system escrow został stworzony już prawie sto lat temu, śmiało można powiedzieć, że w Polsce nie jest to jeszcze powszechny system zabezpieczania umów handlowych. Jego skuteczność przejawia się w szczególności przy zabezpieczaniu umów sprzedaży – w szczególności takich, których przedmiotem jest nieruchomość, przedsiębiorstwo lub rzecz wytwarzana na indywidualne zamówienie.

Zobacz: Co to jest umowa przedwstępna?

Na czym polega escrow?

Centralnym punktem systemu escrow jest powiernik – najczęściej bank. Umowa jest trójstronna – stronami są sprzedający, kupujący oraz bank. Bank prowadzi specjalny rachunek powierniczy, na który kupujący wpłaca kwotę stanowiącą cenę sprzedaży. Sprzedający, po otrzymaniu informacji od banku o złożeniu na rachunku odpowiedniej kwoty jest już w tym momencie pewien, że otrzyma zapłatę za sprzedawaną rzecz. Może więc śmiało i bez obaw przystąpić do podjęcia działań zmierzających do przeniesienia jej własności na kupującego.

Polecamy: Świadczenia rodzinne 2015 - PDF

Po wykonaniu umowy sprzedający udaje się do banku z żądaniem wypłacenia mu kwoty zgromadzonej na rachunku powierniczym – tytułem ceny sprzedaży. Sprzedający musi jednak udowodnić, że wykonał swoje zobowiązanie.

Strony mogą w zasadzie dowolnie w umowie określić, w jaki sposób sprzedający musi wykazać wykonanie umowy. W praktyce może to być np. protokół zdawczo-odbiorczy podpisany przez kupującego i sprzedającego.

Dopiero po przedstawieniu odpowiednich dowodów sprzedający może złożyć skuteczną dyspozycję wypłaty środków z rachunku escrow.

Zobacz też: Kara umowna za odstąpienie od umowy – dopuszczalna?

Dopuszczalne jest oczywiście także takie ukształtowanie umowy, że wypłata środków z rachunku będzie występowała częściami – po wykonaniu części przedmiotu umowy.

Jakie są zalety systemu escrow?

Zaletami takiej formy zabezpieczenia umowy są z pewnością:

– elastyczność – banki dopuszczają w stosunkowo szerokim zakresie możliwość indywidualnych negocjacji umowy;

– bezpieczeństwo i ograniczenie ryzyka – kupujący ma pewność, że nie straci środków pieniężnych, zaś sprzedający – że otrzyma zapłatę, gdy tylko wywiąże się z umowy;

– szybka realizacja wypłaty środków;

– możliwość użycia rachunku także w płatnościach międzynarodowych (rachunek może być prowadzony w walucie polskiej i obcej, na rzecz beneficjenta polskiego oraz zagranicznego);

– w razie rachunku powierniczego sensu stricto – zabezpieczenie zgromadzonych środków przed zajęciami egzekucyjnymi oraz wyłączenie z masy upadłościowej w razie ogłoszenia upadłości.

Zobacz: Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »