| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r.

Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r.

Kto i w jaki sposób może wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 r? Jakie są okresy jej wypowiedzenia? Jakie okoliczności uniemożliwiają jej wypowiedzenie?

Umowę o pracę może wypowiedzieć zarówno pracownik jak i pracodawca. Zostaje ona rozwiązana z upływem okresu wypowiedzenia. Okresy te zostały wyszczególnione w Kodeksie pracy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że są one odpowiednio przypisane konkretnym podtypom umowy o pracę. Są to zarówno umowa na czas określony i nieokreślony, jak i na okres próbny.

Dla wskazania relatywnych okresów wypowiedzenia dla umów zawartych na czas określony i nieokreślony, należy wskazać 2 czynniki charakterystyczne dla danego stosunku pracy. W przypadku, gdy dotychczasowe zatrudnienie pracownika wynosiło mniej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W sytuacji, gdy zatrudnienie trwało już co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc. Gdy pracownik pracował już od 3 lat i dłużej – 3 miesiące. Warto pamiętać, że po dokonaniu wypowiedzenia takiej umowy przez którąkolwiek ze stron, mogą one ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.

W przypadku umowy o pracę zawartej na okres próbny sytuacja jest bardzo podobna. Istotna jest długość okresu próbnego, na który została zawarta. Jeżeli nie przekracza 2 tygodni, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Gdy jest dłuższy niż 2 tygodnie – 1 tydzień, a gdy jest podpisana na 3 miesiące – 2 tygodnie.

W czasie okresu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy, przy czym prawo do wynagrodzenia nie wygasa.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wypowiedzenie

Pracownik nie ma obowiązku podania przyczyny złożenia wypowiedzenia, jedynie pracodawca musi ją przedstawić. Obowiązek ten dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony.

Właściwy termin do złożenia przez pracownika wypowiedzenia nie jest określony przez przepisy. Może to być, np. okres, gdy przebywa on na urlopie.

Pracodawca jest bardziej związany przepisami. Stanowią one, że w trakcie urlopu pracownika lub w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności nie może on wypowiedzieć mu umowy. Ustawodawca wskazuje jednak na wyjątek. Stanowi, że jest to możliwe, jeżeli upłynął już termin uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 30§3 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno zostać złożone na piśmie.

Pracownik ma prawo wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego tę umowę.

Zobacz: Pracownik i ZUS

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

Jest kilka czynników, które uniemożliwiają pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Taka okoliczność zachodzi, gdy:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK