| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Przed zawarciem umowy o pracę dopuszczalne jest zawarcie przedwstępnej umowy o pracę. Umowa taka zobowiązuje strony do zawarcia umowy o pracę. Jakie roszczenia dla stron wynikają z przedwstępnej umowy o pracę?

Przedwstępna umowa o pracę

Problem umów przedwstępnych nie został uregulowany w przepisach Kodeksu pracy. W tym jednak przypadku należy skorzystać z art. 300 k.p. i zastosować odpowiednie stosowanie przepisu art. 389 Kodeksu cywilnego. Na podstawie tego unormowania umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (w tym przypadku umowy o pracę) oraz termin, w ciągu którego ma być ona zawarta.

Należy pamiętać, że do zawarcia umowy o pracę, w zakresie nieuregulowanym w Kodeksie pracy, mają poprzez art. 300 zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, w szczególności dotyczące oświadczeń woli.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Termin nawiązania stosunku pracy

Gdy termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, umowa powinna być zawarta w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.

Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Przy zawieraniu przedwstępnej umowy o pracę często pojawia się problem z określeniem terminu nawiązania stosunku pracy. Jak mówi art. 26 Kodeksu pracy stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy. Tak jest również wobec umowy przedwstępnej.

Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Roszczenia stron przedwstępnej umowy o pracę

Zawarcie umowy przedwstępnej, przewidującej zawarcie w przyszłości umowy o pracę, daje stronom tej umowy uprawnienia niezbędne do prawidłowej realizacji zobowiązań przyjętych w umowie. Gdy przyszły pracodawca uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, to przyszłemu pracownikowi przysługują alternatywne roszczenia wskazane w art. 390 Kodeksu cywilnego. Są to:

  1. naprawienie szkody, którą poniosła strona licząca na zawarcie umowy
  2. dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej.

Sprawa dotycząca roszczeń wynikających z przedwstępnej umowy o pracę jest rozpoznawana przez sąd pracy. Jednak roszczenia wynikające z umowy przedwstępnej, której przedmiotem miało być zawarcie umowy o pracę, nie są roszczeniami ze stosunku pracy, ponieważ stosunek pracy jeszcze nie istnieje. Przy dochodzeniu roszczeń wynikających z niewykonania umowy przedwstępnej, obejmującej zawarcie umowy o pracę jako umowy przyrzeczonej, źródłem tych roszczeń jest niezawarcie umowy o pracę, czyli niepowstanie stosunku pracy. Dlatego też w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Jaka powinna być treść umowy o pracę?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK