| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie umów o pracę na okres próbny. Czas ten jest kluczowy dla dalszej współpracy i ma na celu przetestowanie nowego pracownika, sprawdzenia jego umiejętności. Co w przypadku, kiedy strony chcą zrezygnować z wzajemnej współpracy? O czym należy pamiętać podczas wypowiadania umowy o pracę na okres próbny?

Trzymiesięczna próba

W chwili, gdy z ust naszego przyszłego pracodawcy padają słowa „Na początek proponuję umowę o pracę na okres próbny.” - nie przerażajmy się.  Jest to charakterystyczne działanie potencjalnych pracodawców. W wielu przypadkach umowa o pracę na okres próbny poprzedza zawarcie w późniejszym czasie innych umów np. umowy o pracę na czas określony. Ważnym jest, że zgodnie z art. 25 § 2 Kodeksu pracy okres „sprawdzianu”, w formie umowy na okres próbny, nie może przekroczyć 3 miesięcy. Trzymiesięczna próba nierzadko okazuje się właściwym rozwiązaniem, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ma możliwość sprawdzenia umiejętności i wiedzy pracownika w praktyce, natomiast pracownik otrzymuje szanse zapoznania się z wewnętrzną strukturą i oczekiwaniami pracodawcy oraz warunkami współpracy od środka.

Najpopularniejsze umowy o współpracy

Kto i kiedy może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem?

Na podstawie art. 32. § 1 Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny. Wobec tego możliwość złożenia wypowiedzenia ma zarówno pracodawca, jak i nowy pracownik. Art. 34 Kodeksu pracy reguluje kwestię okresu wypowiedzenia, stanowiąc, że:  okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze (łącznie z dniami dodatkowo wolnymi od pracy), jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Pamiętajmy, że jeśli nie zrobimy tego w tym okresie, umowa rozwiązuje się automatycznie z upływem  tego okresu, na jaki została zawarta, czyli maksymalnie po 3 miesiącach.

W jakiej formie złożyć wypowiedzenie?

Zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno nastąpić na piśmie.  Niedochowanie formy pisemnej nie skutkuje nieważnością, ponieważ do skutecznego rozwiązania dochodzi w sytuacji przekazania ustnej deklaracji odnośnie rozwiązania stosunku pracy. Jednak dla pewności i ewentualnych spraw formalnych, zalecane jest sporządzenie wypowiedzenia na piśmie. Dodatkowo, w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Rodzaje umów o pracę

Porozmawiaj o tym n naszym FORUM!

Jak obliczyć koniec okresu wypowiedzenia?

Trzydniowy okres wypowiedzenia kończy się z upływem ostatniego dnia, natomiast okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub jego wielokrotność musi kończyć się w sobotę.  Obliczając koniec okresu wypowiedzenia, należy również pamiętać o ważnej zasadzie jaką jest: nieuwzględnianie dnia, w którym złożono skuteczne oświadczenie woli o wypowiedzeniu.   

Naruszenie przepisów = odszkodowanie.

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy wystąpić do sądu pracy,  opierając swoje roszczenia na podstawie art. 50 § 1 Kodeksu pracy.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »