| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Dzierżawa i najem > Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne.

Najem może być zawarty na czas określony lub bezterminowo, może dotyczyć także najmu rzeczy lub lokali. W przypadku każdej umowy należy przeanalizować z jakim rodzajem najmu mamy do czynienia, a dopiero następnie szukać dalszych rozwiązań w przepisach prawa. Z umową na czas oznaczony mamy do czynienia wówczas, gdy sama przewiduje termin jej zakończenia (w zwykłych stosunkach może być zawarta maksymalnie na 10 lat, między przedsiębiorcami na 30 lat – przy dłuższych okresach traktuje się ją jako umowę bezterminową), gdy o takim terminie nie wspomina, uważa się ją za umowę zawartą na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony

Polecamy: Podatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014

Terminy wypowiedzenia

Podstawowym źródłem prawa jest dla nas sama umowa. Prawo cywilne opiera się na swobodzie kształtowania stosunków prawnych, stąd strony mogą zmienić terminy ustawowe, ustalając w umowie inne, indywidualne. Ustawowe terminy wypowiedzenia zależne są od okresów płacenia czynszu – zgodnie z art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego są to: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód. W przypadku najmu lokali na czas nieokreślony przewidziana jest inna regulacja, z art. 688 Kodeksu cywilnego: Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Okresy wypowiedzenia nie chronią jednak wynajmującego lub najemcy, który w rażący sposób narusza warunki umowy. Kodeks cywilny wymienia tu takie przewinienia jak określony czas zwłoki z zapłatą czynszu, uporczywe naruszanie porządku domowego, używanie rzeczy najętej niezgodnie z umową i przeznaczeniem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Klauzula o niemożliwości wypowiedzenia

Zasada swobody umów prawa cywilnego nie jest jednak bezwzględna. W przypadku umowy najmu ogranicza ją między innymi nieważność zamieszczania zastrzeżenia, że najem bezterminowy nie może zostać wypowiedziany. Cechą i zaletą stosunku bezterminowego jest jego ciągłość, jednak jednocześnie zasada swobody zawierania umów stoi w sprzeczności ze zmuszaniem strony do pozostawania w niekorzystnym już dla niej stosunku prawnym. Klauzula taka sprzeciwia się istocie umowy, stąd z mocy prawa jest nieważna.

Przymus pozostania w bezterminowym stosunku najmu występuje jednak jako wyjątek. Wspomina o nim Ustawa o ochronie praw lokatorów, która przewiduje, że wobec najemcy, który przed złożeniem przez wynajmującego wypowiedzenia ukończył 75 rok życia, wypowiedzenie staje się skuteczne dopiero w chwili śmierci najemcy.

Najem mieszkania od jednego z małżonków

Zakończenie umowy najmu i skutki wydania rzeczy najętej w stanie pogorszonym

Forma wypowiedzenia

Bez względu na formę zawarcia samej umowy, wypowiedzenie powinno zostać złożone drugiej stronie w formie pisemnej. Wyjątek dotyczy stosunków między przedsiębiorcami – tutaj wystarczy oświadczenie ustne, jednak w dalszym ciągu dla celów dowodowych zaleca się korzystanie z pewniejszej, pisemnej formy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK