| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Elementy umowy licencyjnej – co musi zawierać?

Elementy umowy licencyjnej – co musi zawierać?

Licencja polega na umożliwieniu podmiotom gospodarczym korzystania z cudzych innowacji, przy jednoczesnym zachowaniu do nich autorskich praw majątkowych ich właściciela. Jakie konieczne elementy musi zawierać umowa licencyjna?

Umowa licencyjna elementy

Licencja jest zgodą uprawnionego z patentu na korzystanie z chronionego rozwiązania przez osoby trzecie na określonych w umowie licencyjnej warunkach. Przedstawiamy elementy, które powinny znaleźć się w umowie licencyjnej.

Komparycja

W komparycji umowy szczegółowo określamy strony umowy czyli licencjodawcę i licencjobiorcę oraz określamy miejsce i datę sporządzenia umowy. W komparycji może znaleźć się również preambuła, w której strony mogą określić co skłoniło ich do zawarcia danej umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Przedmiot licencji

Opisując przedmiot licencji należy zachować należytą staranność i zrobić to w jak najdokładniejszy sposób. Szczegółowa specyfikacja przedmiotu objętego ochroną może stanowić załącznik do umowy licencyjnej.

Dwa typy licencji

W obrocie prawnym funkcjonują przede wszystkim dwa typy licencji, tj. licencja wyłączna i niewyłączna. Licencja wyłączna to zezwolenie uprawnionego do wyłącznego korzystania z prawa na określonym terytorium lub polu eksploatacji prawa, a licencja niewyłączna nie ogranicza grona licencjobiorców, dopuszczając wzajemną konkurencję pomiędzy nimi.

W umowie licencyjnej należy dokładnie określić o jaki rodzaj licencji chodzi i jakie ewentualne ograniczenia lub uprawnienia dodatkowe są na jej podstawie możliwe.

Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Terytorium i okres obowiązywania umowy

Licencja obowiązuje do momentu wygaśnięcia zastrzeżenia. Jeżeli strony tak postanowią, dopuszczalne jest zastrzeżenie dłuższego okresu obowiązywania umowy.  W umowie należy również podać geograficzny zasięg udzielenia licencji. Licencja może być zatem ograniczona do konkretnego województwa lub obejmować zasięgiem cały kraj.

Gwarancja i odpowiedzialność

W umowie o udzielenie licencji mogą się również znaleźć zapisy dotyczące gwarancji. Nie są one jednak obowiązkowe i zależą od woli stron. Aby zabezpieczyć strony umowy należy sprecyzować zakres odpowiedzialności w razie ewentualnych roszczeń licencjobiorcy oraz obowiązki dotyczące odpowiedzialności cywilnej.

Wynagrodzenie

W umowie określa się wysokość wynagrodzenia oraz sposób jego płatności. Wynagrodzenie może być jednorazowe lub okresowe, np. miesięczne. Wysokość wynagrodzenia określają strony w trakcie negocjacji.

Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Pozostałe postanowienia

Zgodnie z zasadą swobody umów możliwe jest zawarcie w umowie innych postanowień, które są zgodne z wolą stron oraz nie są sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa. Warto zastanowić się nad pełnym uregulowaniem stosunku pomiędzy stronami, co pomoże uniknąć konfliktów w toku realizacji umowy.

Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »