REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gwarancja i rękojmia na towary kupione na bazarze

Federacja Konsumentów
Federacja Konsumentów
zakupy na bazarze
zakupy na bazarze

REKLAMA

REKLAMA

Bazary cieszą się nadal dużą popularnością. Oprócz warzyw i owoców często można kupić tam przedmioty codziennego użytku. Czy towar kupiony na bazarze można reklamować?

Pani Monika kupiła patelnię na bazarku. Oferowana była jako wykonana z najnowszych materiałów, do smażenia bez tłuszczu. Ponieważ był to zakup „bazarowy”, konsumentka nie wzięła paragonu, nawet nie pamięta, czy sprzedawczyni miała kasę fiskalną. Na opakowaniu patelni widniał napis: „GWARANCJA!”. Sprzedawczyni zapewniała, że jak pojawi się problem z patelnią, będzie można udać do przedstawiciela producenta w Polsce i złożyć reklamację. Po kilku użyciach i smażeniu bez tłuszczu, patelnia po prostu spaliła się. Konsumenta udała się na bazarek, ale stoiska już nie było. Skontaktowała się więc z przedstawicielem producenta, aby złożyć reklamację z tytułu gwarancji. Przedstawiciel powiedział jednak, że nie jest to gwarancja producenta i on nie odpowiada tylko sprzedawca z tytułu dwuletniej odpowiedzialności za niezgodność towaru z umową.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy Pani Monika może coś zrobić?

Dochodzenie roszczeń w takim przypadku może być trudne. Przede wszystkim dlatego, że nie można zidentyfikować sprzedawcy z powodu braku dowodu zakupu.

A gwarancja? Ustawa z dnia 27.07.2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego wymaga, aby gwarancja ustanawiała jakąkolwiek odpowiedzialność gwaranta. Tu takiej odpowiedzialności nie ma – producent nie wskazał, czy w razie wady towar naprawi lub wymieni. Nie określono też, czego tak naprawdę dotyczy słowo „gwarancja”. Można by pokusić się o dochodzenie pewnych roszczeń odszkodowawczych w związku z niejasną reklamą, ale byłoby to trudne, a wynik niepewny. Prawdopodobnie więc Pani Monika nie otrzyma sprawnej patelni.

Czy warto przedłużać okres gwarancji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uchwalonych 09.05.2014 r. nowych przepisach projektuje się, że w razie udzielenia gwarancji i niesprecyzowania dodatkowych warunków, stosowane będą zasady Kodeksu cywilnego, co oznacza domyślną 2-letnią gwarancję, domyślną naprawę lub wymianę w ciągu 14 dni. Jest to zmiana na lepsze, która powinna wejść w życie na przełomie 2014 i 2015 roku.

Różnice między gwarancją a rękojmią

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA