| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Umowa o dzieło jest umową zawartą między przyjmującym zamówienie, a zamawiającym. Dotyczy stworzenia rzeczy lub wykonania czynności wedle indywidualnych wskazówek zamawiającego, z efektem dostosowanym do jego osobistych potrzeb. Jeśli jednak któraś ze stron zechce odstąpić od umowy, jakie są tego skutki?

Odstąpienie przyjmującego zamówienie

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

O ile zamawiający nie musi wykazywać żadnych powodów do skutecznego odstąpienia od umowy o dzieło, tak przyjmujący zamówienie może odstąpić tylko w sytuacji, gdy potrzebuje konsultacji co do kształtu dzieła z zamawiającym, a ten odmawia kontaktu. Wówczas przyjmujący zamówienie powinien wyznaczyć zamawiającemu dodatkowy termin na porozumienie się z zagrożeniem, że po jego bezskutecznym upływie odstąpi od umowy. Mimo, że odstąpienie wiąże się tutaj z decyzją przyjmującego zamówienie, Sąd Najwyższy dopatrując się winy zamawiającego (w orzeczeniu o sygn. II CKN 426/98) nakazał zapłaty wynagrodzenia, pomniejszonego o to, co przyjmujący „zaoszczędził” poprzez niedokończenie dzieła, czyli odstąpienie odbyło się na tych samych warunkach, co odstąpienie zamawiającego.

Lepsze odstąpienie umowne

Kodeks cywilny posługuje się w dużej mierze ogólnikami. By mieć jasność w jakich sytuacjach można spodziewać się odstąpienia od umowy, warto w umowie określić dokładne terminy, formy kontaktu między kontrahentami oraz szczegółowe cechy dzieła. Dobrze jest także pamiętać o klauzuli z karą umowną, która znacznie przyspieszy rozliczenia między kontrahentami w razie zawinienia którejś ze stron.

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK