| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Na czym polega procedura zawarcia umowy w trybie ofertowym?

Na czym polega procedura zawarcia umowy w trybie ofertowym?

Zawarcie umowy (m.in. sprzedaży) w obrocie profesjonalnym najczęściej poprzedzone jest złożeniem oferty przez jedną i przyjęciem przez drugą stronę stosunku handlowego. Ten proces podlega często różnym zmianom- czasem przyjęcie oferty może być dorozumiane.

Termin związania ofertą

Jak długo trwa stan związania ofertą, czyli w jakim czasie oferent będzie oczekiwał odpowiedzi oblata na złożoną ofertę?

Oferent może określić termin, w ciągu którego będzie oczekiwał odpowiedzi na ofertę

Jeśli takiego terminu oferent nie oznaczył, wówczas znajduje zastosowanie art. 66 § 2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

  • oferta złożona za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość, czyli „oferta złożona między obecnymi” np. za pomocą telefonu przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie przykładowo w czasie trwania rozmowy telefonicznej
  • oferta złożona w inny sposób, chodzi tu o „ofertę złożoną między nieobecnymi” np. za pomocą poczty elektronicznej, fax, sms, przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia

Oświadczenie oblata o odrzuceniu oferty przed upływem terminu związania ofertą powoduje, że oferta przestaje wiązać.
Stan związania ofertą ma zawsze termin końcowy. Spóźnione przyjęcie oferty przez oblata nie prowadzi do oczekiwanego skutku w postaci zawarcia umowy, ale ma doniosłość prawną, ponieważ stanowi nową ofertę, co oznacza zamianę ról pomiędzy oferentem a oblatem w procesie zawierania umowy.

Zobacz: Jak określić ceny urzędowe na produkty lecznicze?

Konkludentne (milczące, dorozumiane) przyjęcie oferty przez oblata

X wysyła do Y faksem zlecenie przewozu towaru na trasie Wrocław – Berlin w dniu 12.09.2009 r. Y akceptuje zlecenie poprzez podstawienie swojego samochodu we wskazane miejsce, w którym następuje załadunek.

W podanym przykładzie oblat przyjmuje ofertę poprzez przystąpienie do jej wykonania – milczące przyjęcie oferty (art. 69 KC). Zachowanie oblata, na które składają się określone czynności prowadzi zatem do zawarcia umowy przewozu, czyli ma taki sam skutek jak stwierdzanie oblata w przykładzie 1 „zgadzam się” mające postać słowną.

Ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje

Zgodnie z art. 71 KC ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje poczytywane są w razie wątpliwości nie jako oferta a zaproszenie do składania ofert bez względu na to, czy kierowane są do indywidualnie oznaczonego adresata, czy też do nieoznaczonego kręgu osób.

„Ogłoszenie w prasie o sprzedaży samochodów nie ma cech oferty w rozumieniu art. 66 KC, skoro nie zawiera wszystkich istotnych postanowień mającej powstać w przyszłości umowy. Tego rodzaju ogłoszenie należy uznać w konkretnym przypadku za zaproszenie do rozpoczęcia rokowań (art. 71 KC). Zaproszenie powyższe nie stwarza jednak między dokonującym je a odbiorcami takiego zaproszenia stosunku zobowiązaniowego, nie jest bowiem zdarzeniem, z którym kodeks cywilny wiąże powstanie między stronami takiego stosunku (wyrok SN z 1978-10-20 IV CR 402/78 Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Cywilna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 1979/7/154).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oświadczenia woli składane przez strony umowy muszą być zgodne, czyli innymi słowy umowa zostaje zawarta jeśli strony osiągnęły konsens.
Oświadczenia woli składane przez strony umowy muszą być zgodne, czyli innymi słowy umowa zostaje zawarta jeśli strony osiągnęły konsens.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK