| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Wybór prawa

Wybór prawa

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej mamy coraz częściej do czynienia z transakcjami międzynarodowymi. Przy dochodzeniu roszczeń z umów między podmiotami z różnych państw powstaje problem prawo, którego z państw należy stosować. Strony mogą rozwiązać ten problem stosując odpowiednie klauzule umowne.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa strony mogą w umowie zadecydować prawo jakiego państwa będzie się stosować do zawartej przez nich umowy. Strony nie mają jednak zupełnej dowolności przy wyborze prawa jakie będzie miało zastosowanie.

Zgodnie z art. 25 ustawy Prawo prywatne międzynarodowe strony mają możliwość wyboru prawa ale tylko pod warunkiem, że ma ono związek z daną umową

Zobacz: Kto odpowiada za wady w procesie budowlanym - projektant czy wykonawca

Spółka J. z siedzibą w Wielkiej Brytanii zawarła umowę z Polakiem Janem Z. przedsiębiorcą mieszkającym na stałe w Polsce umowę o wykonanie prac remontowych w oddziale spółki znajdującym się w Genewie w Szwajcarii.

W niniejszym przypadku strony będą miały do wyboru prawo brytyjskie (prawo spółki J.), prawo polskie (prawo właściwe ze względu na obywatelstwo i zamieszkanie Jana Z.) oraz prawo szwajcarskie (właściwe ze względu na miejsce wykonywania umowy).

Jest również inne poważne ograniczenie przy wyborze prawa. Strony nie mogą bowiem wybrać prawa gdy przedmiotem umowy jest nieruchomość. Wtedy bezwzględnie właściwe jest prawo państwa gdzie położona jest nieruchomość.

Gdy nic nie wynika z umowy?

Jeżeli nic nie wynika z umowy wtedy odpowiedzi co do właściwego prawa należy szukać w przepisach ustawy Prawo prywatne międzynarodowe. Tam ustawodawca wymienia wiele sytuacji z jakimi możemy mieć do czynienia.

Gdy strony umowy mają siedzibę bądź miejsce zamieszkania w jednym i tym samym państwie, wtedy umowa podlega reżimowi prawnemu tego państwa. Wyłączone z pod tej regulacji są jednak umowy, których przedmiotem jest nieruchomość. Te ostatnie zawsze będą podlegać prawu państwa, w którym nieruchomość jest położona.

Zobacz: Czy sprzedaż komisowa jest ryzykowna?

Jeżeli strony umowy nie mają miejsca zamieszkania w tym samym kraju i nie dokonały wyboru prawa wtedy zastosowanie mają przepisy szczególne określone w art. 27 ppm. Artykuł ten dzieli umowy przedmiotowo, a następnie określa jakie prawo należy do nich stosować.

Na przykład do umowy sprzedaży należy stosować prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę lub miejsce zamieszkania sprzedawca.

Co w sytuacji gdy nie możemy zastosować art. 27 ppm , nie można ustalić miejsca zamieszkania (siedziby) strony umowy. Wtedy należy stosować prawo państwa w którym umowę zawarto. Dlatego też warto obok daty podpisania umowy umieścić miejsce jej zawarcia.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli nic nie wynika z umowy wtedy odpowiedzi co do właściwego prawa należy szukać w przepisach ustawy Prawo prywatne międzynarodowe.
Jeżeli nic nie wynika z umowy wtedy odpowiedzi co do właściwego prawa należy szukać w przepisach ustawy Prawo prywatne międzynarodowe.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK